Vipbakim

Yaşam Tarzı Cildi Nasıl Etkiler?

Yaşam Tarzı Cildi Nasıl Etkiler?

Yaşam tarzının tüm sağlığınızı önemli ölçüde etkiler. Cilt sağlığı da yaşam tarzından çok etkilenir. Yaşam tarzının yüzünüze, cildinize yansır. Gece hayatı yoğun olan kişilerin gözaltında büyük koyu halkalar ve torbalar yer alır. Geceleri uyumayan kişilerde de aynı sorun görülür. Yaşam tarzı cildi nasıl etkiler sorusuna birçok bu tarz örnek verilebilir.

Yaşam tarzı cildin belirleyecisidir. Ne kadar dikkat edilirse edilsin sigara kullanan bir kişinin cildi kullanmayan bir kişinin cildi ile aynı olmaz. Sigara kullanımı yapan kişinin cildi daha soluk olur. Diğer kişilerin cildinde daha güzel bir parlaklık görülür. Sigara kullanımının cilt üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunur. Sigara içen kişilerin cildinde birçok leke de meydana gelir.

Sigara damarları daraltır ve vücut içinde dolaşım daha zor bir hale gelir. Bu yüzden de cilt yeterince oksijen almaz. Oksijen almayan cilt nefes alamaz ve beslenemez bir hale gelir. Üretimi daha yavaş hale gelen hücreler kendini yenileyemez hale gelir. Sigara içinde yer alan nikotin cilde en büyük zararı verir. Nikotinler cildin üst tabakası içinde bulunan suyu azaltır. Bu sebeple cilt daha solgun ve cansız bir görünüme sahip olur.

Bu sorunun sebep olduğu diğer sorun ise kırışıklardır. Bu suyun azalması ciltte erken kırışıklık meydana getirir. Sigara erken yaşlanmaya da sebep olmaktadır. Çok uzun süredir sigara kullanan kişilerin cildinde daha çok kırışıklık olduğu yapılan deneylerle kanıtlanmış bir olgudur.Sigara kullanımı olan bir kişi günlük hayatında sürekli sigara içer. Sigaranın yaşam tarzına dönüşmesi ile birlikte kişilerin cildi daha soluk olur.

Sigara içen kişilerin aynı zamanda dudak çevresinde de daha çok kırışıklık olur. Sigara içen kişilerin aynı zamanda cildi daha gri bir renge sahip olur ve ince olur. Yaşam tarzı cildi nasıl etkiler sorusuna sigara alanından bu şekilde bakabiliriz. Aynı sorun alkol kullanan kişiler içinde geçerlidir. Alkol kullanımı düzenli hale geldiğinde gözler daha soluk ve anlamsız bakar. Alkol tüketimi cildi daha sarı bir hale getirir. Alkol ve sigara cilt sağlığı için çok tehlikeli olan iki üründür. Alkol tutkusu olan kişilerin yeme ve uyku problemi yaşadığı da bilinir. Bu durum ciltte daha kalıcı hasar bırakmaktadır.

Sağlıklı Yaşamın Etkileri

Yaşam tarzı cildi nasıl etkiler sorusuna olumlu açıdan bakacak olursak düzgün beslenen, protein ve vitaminli besinleri tüketmeye özen gösteren kişiler çok daha sağlıklı ve canlı bir görünüme sahiptir. Bu kişilerde yaşlanma belirtileri çok geç başlar. Olduğundan çok daha genç görünen bu kişilerin ciltlerinde leke, akne gibi sorunlar da çok görülmez. Sağlıklı yaşayan ve düzenli spor yapan kişilerin daha sağlam bir vücutları olur. Esnek ve sıkı vücuta sahip bu kişilerin ömrü daha uzun olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.