Vipbakim

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Sağlıklı bir yaşamın en değerli kaynaklarından “güneş” elbette çok önemli. Ancak hem ruhumuz hem de vücudumuzun ilacı, dünyamızın yaşam kaynağı güneşin yan etkilerinden “güneş lekelerine” karşı nasıl önlem alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hepimiz için yaşam kaynağı güneş, çocukların gelişimi, gençlerin sağlıklı kalması, yaşlılık döneminde kaliteli bir yaşam için olmazsa olmazlardandır. Fakat hayatımızda bu denli önemli bir yeri olan güneşin bazı yan etkileri de mevcut. Yaz aylarında ortaya çıkan; özellikle kadınlar için estetik kaygılara neden olan, güneşin yan etkilerinden “güneş lekelerine” karşın hem güzelliğinizi hem de sağlığınızı korumanız adına önlem almanız gerekiyor.

Güneşin zararları
Günümüzün değişen iklim koşullarında gereğinden fazla güneşe maruz kalmak yarardan çok ne yazık ki zarar getiriyor. Fazla güneşin; cildinizde güneş lekeleri ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olmasının yanı sıra cilt kanseri, katarak gibi çok daha ciddi yan etkilere de yol açabiliyor. Cildin elastikiyetini kaybetmesi, varis oluşumu, saçlarda matlaşma da yine fazla güneşin zararlı etkileri arasında yer alıyor.

Güneş lekesi neden oluşur?

Cildimize renk veren “melanin” isimli hücrelerdir. Lekeler bu hücrelerin fazla çalışması sonucu ortaya çıkar. Yaz aylarında ortaya çıkan lekelerde güneş, tuzlu su gibi faktörler etkilidir. Cilt görünümünün estetiğini yitirmesine ve cildin kalitesinin azalmasına neden olan güneş lekelesi tedavisi ise artık son derece kolay.

gunes-lekeleri


Güneş lekeleriyle nasıl savaşmalı?

Günümüzde birçok insanda görülen güneş lekeleriyle ilgili kremler oldukça işe yarıyor. Yaz aylarında özellikle yanak, alın ve çenede görülebilen lekelere karşı dermotoloji uzmanlarının da önerdiği cilt-bakım kremleri, cildin görünümünü de güzelleştiriyor. Bu kremler, cildin nem dengesini korumasına yardımcı oluyor, yaşlılık belirtilerini geciktiriyor. Diğer cilt lekelerine göre tedavisi daha kolay olan güneşe bağlı oluşan lekelerde lazer tedavisi de uygulanabiliyor.

Bir uzmana danışılarak kullanılabilecek meyve asitleri ve retinoik asit gibi renk açıcı preparatlar ve meyve asidi içeren kozmetik bakım kremleri de yine güneş lekelerine karşı önemli tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Unutmayın, henüz cildinizde leke yoksa cildinize uygun bir güneş koruyucu ürünle; lekeler henüz oluşmadan da cildinizi korumaya almanız ve lekelerin oluşmasını engellemeniz sizin elinizde

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.