Vipbakim

Yeşil Çayın Saçlarınıza ve Cildinize Faydası

Yeşil Çayın Saçlarınıza ve Cildinize Faydası
 Yüksek miktarda antioksidan içeren yeşil çay aynı zamanda , enzimler, amino asitler ve fitokimyasalları da bünyesinde barındırır. Aynı zamanda B vitamini, folat, manganez, potasyum, magnezyum ve kafeini de içerir.

Sağlığa olan faydalarının yanı sıra cilt ve saç bakımında da oldukça etkileyici bir fayda listesine sahiptir. Güzelliğinizi bir üst seviyeye taşımak için yeşil çayı bakım maskelerinizde kullanabileceğiniz gibi günlük bir kaç kap içmeyi de tercih edebilirsiniz.

Cilt yapınızı güçlendirir

Yeşil çay cilt yapınızı güçlendirerek daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildinizden toksinleri atar, izleri ve yaraları iyileştirir ve iltihaplanmayı azaltır. Cildinizin elastikiyetinie de iyi gelir.

2003 yılında yapılan bir çalışma yeşil çayın cilt yenilenmesini olumlu etkilediği sonucu ortaya koymuştur. Cilt hastalıklarında ve yara tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

 1. 2 kullanılmış yeşil çay torbasını açın ve içindekiler çıkarın.
 2. 1 ya da 2 yemek kaşığı saf bal ekleyin.
 3. Bir miktar limon suyu ile karıştırın.
 4. Yüzünüze uygulayın ve 5-10 dakika kadar bekletin.
 5. Ilık su ile maskeyi yıkayın.
 6. Bu yüz maskesini haftada 1 ya da 2 kez tekrar uygulayın.

Göz şişlikleri ve mor göz altlarını azaltır

Yeşil çay’daki antioksidanlar ve taninler göz şişliklerini ve mor göz altlarını iyileştirmede oldukça etkilidir. Göz çevrenizdeki hassas cilt tabakasının hemen altında toplanan kan torbalarının sönmesine yardımcı olur. Bu da gözlerinizdeki yorgunluk ve şişkinliği azaltır.

Buna ek olarak, yeşil çay’daki K vitamini göz altlarındaki morlukları da azaltmanıza yardımcı olur.

 1. 2 kullanılmış yeşil çay torbasını 30 dakika kadar buzdolabında bekletin.
 2. Soğuk çay torbalarını gözlerinizi kapatarak üstlerine koyun.
 3. Arkanıza yaslanın ve 15 dakika kadar dinlenin.
 4. Bu tarifi sonuçlardan tatmin olana kadar günde 2 kez yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Yaşlanma izleri ile savaşır

Yeşil çay sarkmış cilt, güneş hasarları, yaş çizgileri ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini antioksidan içerikleri sayesinde yavaşlatacaktır.

Yeşil çaydaki polifenoller zararlı serbest radikallerin cildinizde yaratacağı hasarların ortaya çıkaracağı yaşlanma sürecinin ivmesini nötrlemenize yardımcı olur.

Buna ek olarak, cilt kanseri ile savaşınızda da en iyi askerlerinizde biri olarak görev yapacaktır.

 • 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı yeşil çay yaprağı ve bir miktar zerdeçal tozunu karıştırın. Yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu yüz maskesini haftada 1 ya da 2 kez uygulayın.
 • Bir diğer seçenek ise 1 çay kaşığı maça çayını ve bir kaç damla suyu karıştırarak elde edeceğiniz macun olacaktır. Kuru cilt problemi yaşıyorsanız 1 çay kaşığı maça yeşil çayını yarımşar çay kaşığı tam saf hindistan cevizi yağıve ılık su ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve tamamen kuruyana kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada bir kaç kez uygulayabilirsiniz.

Akne ve sivilceleri iyileştirir

Yeşil çay’daki katekinler aknelere neden olan bakterilerle savaşan antibakteriyel yapıdadırlar. Katekinler vücuttaki hormonal dengesizlikleri de düzenleyerek, sivilce oluşumuna neden olmalarını engellerler.

Buna ek olarak yeşil çayın iltihaplanmalara karşı özellikleri sayesinde aknelerin verdiği kırmızılıklar ve iltihaplanmaları da azaltıcı etki yarattığı kanıtlanmıştır.

2012 yılında yapılan bir çalışma epigalokatekin-3- galat, yeşil çaydaki bu içeriğin alt hücresel moleküler hedeflere etki ederek aknelerin alt yapısındaki bakterilerin oluşumunu engelleyebilmektedir.

 1. Çeyrek kap taze demlenmiş yeşil çay ve suyu karıştırın.
 2. Bir miktar pamuk ile bu solüsyonu etkilenmiş bölgeye uygulayın.
 3. 10-15 dakika kadar cildinize nüfuz etmesini bekleyin ve soğuk su ile yıkayın.
 4. Aknelerden kurtulmuş bir cilde ulaşana dek bunu günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Cilt toneri olarak kullanılabilir

Bu popüler içecek aynı zamanda cildiniz için doğal bir toner etkisi gösterecektir. Cildinize ait olmayan her şeyin cildinizden atılmasına ve büyümüş gözeneklerin küçülmesine yardımcı olarak cildinize sağlıklı ve parlak bir görünüm verir. Cildinizin nemlenmesine yardımcı olur ki nem cildinizin en çok ihtiyaç duyduğu sağlık faktörüdür.

 1. 2 bardak yeşil çay demleyin ve soğumaya bırakın.
 2. Tercihinize göre bir kaç damla saf yağ ekleyin.
 3. Solüsyonu temiz bir sprey şişesine doldurun.
 4. Bu solüsyonu günde 2 kez yüzünüze sıkarak ya da pamuk yardımı ile kullanın.

Sedef ya da rosacea hastalığına sahip kişiler de bu solüsyonu gönül rahatlığıyla kullanabilirler.

Saç gelişimini uyarıcı etkisi vardır

Yeşil çay içeriğindeki yüksek miktarda antioksidanlar sayesinde saç gelişimini destekleyicidir. İçeriğindeki katekinler 5 alfa reduktoz geliştirici özellikleri sayesinde saç dökülmesinin temel sebeplerinden olan dihidrotestosteron salgılanmasını önemli ölçüde kısıtlar.

Hatta yeni saç oluşumunu destekleyerek kuru saç dipleri ve kepek gibi problemlerin de kolayca önüne geçer.

2005 yılında yapılan bir çalışma yeşil çaydaki polifenollerin saç dökülmelerini gözle görülür biçimde azalttığı sonucunu ortaya koymuştur.

 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra soğuk yeni demlenmiş yeşil çay ile durulayın. 10 dakika kadar saçlarınızda kalmasına izin verin ve soğuk su ile durulayın. Bir kaç ay boyunca bu uygulamayu haftada 2 3 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Aynı zamanda, günde 2 3 bardak yeşil çay içerek de güçlü ve güzel görünen saçlara kavuşabilirsiniz.
 • Yeşil çay cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından bile koruyucu özelliklere sahiptir. Tanik asit, teobrımin ve polifenollere sahip olan yeşil çay güneşin zararlı ışınlarına maruz kalarak hasar görmüş cildinizi iyileştirerek rahatlatabilir.

Güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucudur

2011 yılında yapılan bir çalışma yeşil çaydaki epigalokatekin-3- galat’ın melanoma olarak bilinen bir çeşit cilt kanserinin oluşmasına neden olan genlerin aktifleşmesini engellediği sonucunu ortaya koymuştur.

 1. 2 3 bardak yeşil çay demleyin ve bir süre buzdolabınızda bekletin.
 2. Yumuşak bir bez parçasını yeşil çay ile ıslatın ve güneş yanıklarından etkilenmiş bölgelere uygulayın.
 3. Günde 2 3 kez bu uygulamayı tekrarlayarak acı ve kızarıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Saçlarınızı parıl parıl yapar

Saçlarınızı güçlü ve sağlıklı yapmasının yanısıra, yeşil çay saçlarınızın parıl parıl ve yaşam dolu olmasını da sağlar. Artı olarak, saçlarınızı hava kirliliği ve ağır yapılı saç bakım ve şekillendirme ürünlerine karşı da korur.

İçeriğindeki yüksek miktarda E ve C vitamini ve pantenol sayesinde saçlarınızın hacim kazanmasına da yardımcı olur.

 1. 4 bardak sıcak su içerisinde 1 saat kadar 2 3 poşet yeşil çayı bekletin.
 2. Çay poşetlerini çıkarın ve solüsyonu soğumaya bırakın.
 3. Saçlarınızı bu solüsyonla ıslatın ve durulayın.
 4. 10 dakika kadar bekledikten sonra şampuanla saçlarınızı yıkayın.
 5. Elde ettiğiniz parlaklığı korumak içinse saçlarınızı soğuk su ile durulayın.
 6. Bu tarifi haftada 2 3 kez uygulayabilirsiniz.

Genişlemiş gözenekleri daraltır

Antioksidan ve astrijen özellikleri sayesinde yeşil çay aşırı genişlemiş ve tıkanmaya müsait deri gözeneklerinizin daralmasına yardımcı olarak bakterilere maruz kalmalarını engeller. Bu sayede daha yumuşak ve sıkı bir cilde sahip olursunuz.

 • 1 bardak yeşil çayı demleyin ve soğumaya bırakın. Bir kaç yemek kaşığı bu çaydan alın ve 2 yemek kaşığı bentonit kil ile karıştırarak macun haline getirin. Bu gözenek sıkılaştırıcı yüz maskesini yüzünüze iyice yayın ve tamamen kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzden ılık su yardımıyla yumuşak bir şekilde çıkarın ve durulayın.
 • Aynı zamanda günlük bir kaç bardak yeşil çay tüketerek vücudunuzdan istenmeyen toksinleri de atabilirsiniz.
 • Kuru yeşil çay yapraklarının sert yapısı cildinizden ölü cilt hücrelerinin, kirin ve diğer cildinize ait olmayan faktörlerin kolayca atılmasını sağlar.

Cildinizi arındırıcı etkilidir

 • 1 yemek kaşığı kuru yeşil çay, 1 bardak şeker, yarım kap tam saf zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı saf balı karıştırın. Yüzünüze ve/veya vücudunuza yuvarlak hareketlerle nazik bir şekilde bastırarak uygulayın. Son olarak da ılık su ile durulayın. Bu yüz scrub’ını haftada 1 2 kez tekrar uygulayabilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise 1 yeşil çay poşetini 3’te1 bardak su ile demledikten sonra soğumaya bırakın. 1 yemek kaşığı bu çaydan alın ve 2 yemek kaşığı şeker ile karıştırın. Eğer karışım fazla sıvı kaldıysa bir miktar daha şeker ile doğru kıvamı yakalamaya çalışın. Bu karışımı da haftada 1 2 kez tekrar uygulayarak cildinizin güzel bir şekilde scrub’lanmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.