Vipbakim

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağı yemeklerin vazgeçilmez ürünüdür. Fakat sadece yemeklerde değil kozmetik ürünlerinde kullanımı da oldukça yaygındır. Zeytinyağı doğal bir reçetedir. Yenmesi de, maskeleri de olumlu sonuçlar vermektedir. Mutfaklardan eksik edilmeyen zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Hem sağlık açısından hem de güzellik bakımından bir çok etkisi bulunmaktadır. Ağaçlardan toplanan zeytinlerle tamamen doğal bir şekilde hazırlanan zeytinyağının cilde faydaları nelerdir? diye merak edenler için zeytinyağının sağlık ve güzellikte bizlere sunduğu faydaları sizlerle paylaşacağız.

Zeytinyağının İnsan Sağlığına Faydaları

Akdeniz bölgesinde yetişen zeytinlerden yapılan zeytinyağı bir çok hastalığa iyi gelmektedir. İçinde bulunan mineralleri ve vitaminleri sayesinde, yemek yapımında, kozmetikte, ilaç yapımında, gaz lambalarında ve sabun yapımlarında kullanılmaktadır.

 • Zeytinyağı hipertansiyon rahatsızlığını önlemektedir. Ayrıca trigliserid ve kolesterol seviyelerini de düzenlemektedir. Kan damarları çeperlerini güçlendirerek sorun çıkmasını engellemektedir.
 • Salata ve yemeklerde kullanılan zeytinyağı belirli miktarda tüketildiği takdirde felç riskini %41 oranlarında azaltmaktadır.
 • Doymuş yağların tüketimi özellikle gençlerde depreyonun artmasına neden olmaktadır. Düzenli bir şekilde zeytinyağı tüketen kişilerde depresyon riski azalmaktadır. Ayrıca bu yağı tüketenler kendilerini fiziksel olarak ve ruhsal olarak iyi hissetmektedir.
 • Özellikle günümüzde kadınların korkulu rüyası haline gelen gögüs kanseri olma riski zeytinyağı tüketen kişilerde düşmektedir. Tümör hücrelerinin yok edilmesinde zeytinyağının etkisi çok fazladır.
 • Akdeniz ülkelerinde doğal zeytinyağı tüketilmesi nedeniyle alzheimer hastalığa yakalanma riski çok düşüktür. İçindeki proteinleri ve enzimleri sayesinde zeytinyağı beyin gerekli olan hücreleri korumaktadır.

Zeytinyağının Cilde Faydaları

 • Kuru cilde sahip olan kişilerin ve kozmetiklere alerjisi olan kişilerin zeytinyağı ürünlerini kullanmaları gerekmektedir. İçerisinde bulunan enzimler sayesinde zeytinyağı cildi nemlendirmekte ve gerekli olan canlı görünümü vermektedir.
 • Zeytinyağı her ne kadar faydalı olsa da giysi giydiğiniz takdirde bu etkilerini kaybedebilir. Bu yüzden boş olduğunuz günlerde zeytinyağı içerikli kremleri vücudunuza sürerek iyice emilmesini beklemeli ve sonra giyinmelisiniz.
 • Vücudun iyice temizlendiği ve tıkanan gözeneklerin açıldığı zaman şüphesiz banyo sonrasıdır. Duştan çıktığınızda cildinize zeytinyağı özlü kremleri sürmeniz gerekli nemi almanızı sağlamaktadır. Ayrıca duşta da zeytinyağ sabunlarını kullanarak daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
 • Zeytinyağının cilde faydalarının yanı sıra saçlara olan etkisi de oldukça fazladır. Duşa girmeden yarım saat önce süzme zeytinyağından az miktar saç uçlarına sürerseniz ve duşta iyice durularsanız saçlarınızın onarıldığını görürsünüz.
 • Bir yemek kaşığı badem yağı, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve yaklaşık on damla limonu bir kasede karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir pamuk yardımıyla tırnaklarınıza uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra ellerinizi durulayın. Tırnaklarınızın beyazladığını ve güçlendiğini göreceksiniz. Bu sayede tırnak kırılmaları en aza indirilecektir.
 • Bir adet yumurtaya bir yemek kaşığı bal ve zeytinyağı ilave ederek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın. Bu maske yüzünüzün gerek duyduğu nem dengesini sağlayacak ve gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi zeytinyağının cilde faydaları ve sağlığınıza etkileri bunlardır. Doğal süzme zeytinyağlarından yararlanarak kendi cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.