Vipbakim

Cildi Ve Saçları Besleyen Zeytinyağı Maske Tarifi

Cildi Ve Saçları Besleyen Zeytinyağı Maske Tarifi

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olan zeytinin yağından elde edilen zeytinyağı, özellikle bayanların cilt bakımlarını yaparken kullanabilecekleri, önemli faydaları olan bir bitkisel yağ çeşididir. Zeytinyağı; cilt bakımından tırnak bakımına hatta saç bakımına kadar geniş bir yelpazede işlev görmektedir. Akdeniz bölgesinde yaşamakta olan bayanların güzellik sırlarından biriside uzun yıllar zeytinyağını cilt bakımlarında kullanmalarıdır.

Zeytinyağı Maskesinin Faydaları

Zeytinyağının hem yüzde hem de saçlarda kullanımı, oldukça iyi bakım yapılmasını sağlamaktadır. Zeytinyağı yüze uygulandığı zaman; cildin ihtiyaç duyduğu A ve E vitaminlerini sağlamaktadır. Bu vitaminlerle takviye edilmiş olan cilt daha canlı bir görünüme kavuşur.

Saçlarda uygulandığı zamansa saçlara etkisi güçlendirici olarak yansıdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Zeytinyağı saçlarda, kırıkların tedavisinde; ciltte ise yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu konularda sağladığı fayda zeytinyağının içindeki B,D ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum mineralinden kaynaklanmaktadır.Zeytinyağı, ciltteki nemi desteklerken bir yandan da ciltteki nem kaybını azaltıcı etkiyi nem dengeleme özelliği sayesinde başarmaktadır.

Zeytinyağı Maskesi Tarifi

Zeytinyağı maskesini hazırlarken bir kabın içine; zeytinyağı, kullanılmaya devam edilen nemlendirici krem, arzu edilen sebze ve meyveler, bir adet yumurta, 50 gram kadar yağlı özellikte olan peynir, bir tatlı kaşığı kadar bal konulup tüm malzemeler güzelce karıştırılır.
Hazırlanmış olan maske sabah ya da akşam saatlerinde cildi temizlemek amaçlı kullanılabilir. Uygulama yapılmadan önce; ılıtılmış yarım litrelik suyun içine 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı eklenir. Bir pamuk yardımıyla cilde hafifçe sürülür. Ardından hazırlanmış olan bol malzemeli zeytinyağı maskesi cilde uygulanır ve30 dakikaya kadar bekletilir. Bu sürenin sonunda güzelce temizlenir.

Yukarıda tarifi verilmiş olan maskeyi hazırlayacak kadar çeşitli malzemeniz yoksa bu tarifi de deneyebilirsiniz. Malzemeler; cildi nemlendirmek amaçlı kullandığınız krem, yarı sulu olacak duruma gelene kadar damla damla zeytinyağı ekleyin ve devamlı karıştırın. Uygun kıvamı elde ettiğinize karar verdiğinizde hazırladığınız maskeyi cildinize sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Sonrasında ılık su ile güzelce yıkayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.