Vipbakim

Cilt Lekeleri için Doğal Yöntemler

Cilt Lekeleri için Doğal Yöntemler

Ciltte oluşan normal rengin dışında, dikkat çeken bölgesel renk koyulaşması cilt lekesi olarak tarif edilir. Cilt lekeleri erkeklerde ve kadınlarda görsel açıdan sorun yaratan bir durum olduğu gibi, aynı zamanda kişileri psikolojik olarak da olumsuz etkileyen bir durumdur.

Cilt yapısında oluşan lekeler genellikle güneş  lekesi,  ileri yaşlarda oluşan lekeler ya da karaciğerden kaynaklanan lekeler olarak bilinmektedir. Cilt yüzeyinde oluşan lekeler, vücutta melanin adı verilen enzimin, lekenin olduğu bölgede fazlaca birikmesi ile oluşur.

Melanin adı verilen bu maddenin birikmesi, hormon tedavilerinden, gebelik sürecinden, bazı kozmetik ürünlerinin içeriklerinin cilt üzerindeki etkilerinden, troid hastalığından, doğum kontrol hapı kullanımından ya da epilepsi ilaçlarının kullanılmasına bağlı gelişebilir. Bu ve benzeri nedenler, melanin enziminin metabolizmada fazla oranda üretilmesine ve grup grup depolanmasına neden olur.

Bunun yanında cilt yüzeyinde leke oluşmasına sebep olan en büyük unsurlardan biri de güneşin zararlı ışınlarıdır. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, güneş ışınları ile cilde nüfuz eden UV ışınları, cilt yüzeyinde telafisi zor lekeler oluşmasına neden  olmaktadır. Dolayısı ile cilt lekelerinin önüne geçmek için öncelikle her mevsim cilt yüzeyini güneşten korumak gerekmektedir. Çünkü güneş ışınları sanıldığı gibi sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de zarar verici boyutta olabilir.

Yaz mevsiminde  en az 50 faktör koruyucu kullanmak, kış mevsiminde ise 15-20 faktör krem kullanmak cilt lekelenmelerinin önüne geçmek adına alabileceğiniz basit önlemlerdendir. Tabii bu kremleri gün içinde 1 kez kullanmak yeterli  değildir. Dolayısı ile gün içinde 3-4 kez tekrarlamak gerekmektedir. Şimdi gelelim doğal yöntemler ile cilt lekelerinden kurtulmanın yollarına;

Yumurta akı-limon kremi:  1 limon kabuğunu rendeleyin, ardından  1 yumurta akını ekleyin ve malzeme macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın.  Eğer macun kıvamını almadıysa biraz daha limon kabuğu ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız kremi banyodan 1 saat önce cildinize uygulayın. Bu yöntem cilt  lekelerinizden kurtulmanıza fayda sağlayacaktır.

Kavun ve elma maskesi: 1 adet elma ile küçük bir kavunun yarısını rendeleyin, daha sonra üzerine bir miktar şeker ve kırmızı şarap ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı kavanoza alın ve güneş ışığında 10 gün bekletin. 10 gün sonra malzeme bitene kadar her gün düzenli bir şekilde yüzünüze uygulayın. Düzenli uyguladığınız taktirde lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Salatalık maskesi: 1 adet salatalığı ikiye bölün, ardından her iki tarafı ile cildinize masaj yaparak ovalayın. Haftada 3 gün yapılması tavsiye edilen bu uygulama ile cilt lekeleriniz ciddi oranda azalacaktır.

Havuç kremi: 2 adet havucu püre haline getirin ve suyunu çıkarın, daha sonra  içine killi toprak ekleyin. Tüm malzemeleri kıvam alana kadar karıştırın. Son olarak bir miktar zeytinyağı ekleyerek yumuşatın. Hazırladığınız krem bitene kadar düzenli olarak günde 2  defa cildinize uygulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.