Vipbakim

Cilt Yaşlanması Nasıl Geciktirilir? Çok Etkili Maske Tarifleri

Cilt Yaşlanması Nasıl Geciktirilir? Çok Etkili Maske Tarifleri

Cilt yaşlanmasını önlemek için cildi yaşlandıran etkenleri bilmeniz gerekmektedir. Cildin yaşlanmasını hızlandıran faktörler göz önüne alındığında cilt yaşlanmasını önlemek için birçok duruma dikkat etmelisiniz.

Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 1. Güneşten korunmak cilt yaşlılığının önüne geçmenizi sağlar. Güneş kremleri sadece güneşte değil soğuk havalarda da uygulanmalıdır.
 2. Su içmek cildin yaşlanmasını geciktirir. Gün içinde 8 bardak su içilmesi halinde cildiniz daha geç yaşlanır.
 3. Düzenli beslenmek cilt yaşlanmasının ertelenmesini sağlar. Özelliklede fast food yiyeceklerden uzak durmak cildinizin sağlığı için gereklidir. Doğal yiyeceklerle beslenmek cilt yaşlanmasının önüne geçer.
 4. Kilo sorunu olan kişilerde cilt yaşlanması daha erken gerçekleşir. Kilonuzu kontrol altında tutarsanız cildiniz daha geç yaşlanır.
 5. C vitamini içeren besinler almak cilt yaşlanmasını engeller. Cilt için önemli bir yere sahip olan C vitaminin yanı sıra E ve A vitaminleri içeren besinlerde cilt yaşlanmasını engellemek için tüketilmelidir.
 6. Sigara içmeyen kişilerin ciltleri daha sağlıklı ve parlak gözükür. Bunun nedeni sigaranın cildi içten ve dıştan tahribata uğratmasıdır. Sigara cilt hücrelerini etkilerken aynı zamanda akciğer içinde zararlıdır. Sigaradan uzak durularak cilt yaşlanması engellenmelidir.

Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Patates Maskesi

 • 1 adet patates (çiğ)
 • 1 adet yumurta akı
 • 1 çorba kaşığı bal

Patatesin kabuğunu soyduktan sonra rendeden geçirin. Püre durumuna gelen patatesin içine balı ve yumurta akını ekledikten sonra karıştırın. Cildinize sürün ve 30 dakika kadar bekletin. Ilık su ile yıkadıktan sonra en son soğuk suyla yıkayıp durulayın.  Cildin yaşlanmasını engelleyen maskeyi haftada 2 defa uygulayın.

Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Yoğurt Maskesi

 • 1 adet muz
 • 1 çay bardağı yoğurt (yağsız)
 • 2 çorba kaşığı bal

Muzun kabuğu soyulduktan sonra çatalla ezilir, içine yoğurt ve bal eklenerek karıştırılır ve cildin tamamına sürülür. 20 dakika cilt üzerinde kaldıktan sonra bol su kullanarak yıkanır. Haftada en fazla 3 kez uygulanan maskeyle birlikte cilt yenilenmiş görünür.

Cildin Yaşlanmasını Gideren Maske Tarifi

 • 250 gr bezelye (taze)
 • 2 yemek kaşığı pekmez
 • 1 adet yumurta akı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı un

Bezelyeyi ezdikten sonra içine pekmezi ilave ederek karıştırın 2 dakika karıştırdıktan sonra içerisine un, zeytinyağı ve yumurta akını da ekleyerek 2 dakika daha karıştırın. Hazırladığınız maskeyi cildinize sürün 30 dakika beklettikten sonra yıkayın. Maske 2 günde 1 gece yatmadan önce uygulanmalıdır. Gece uyurken maskenin etkisiyle cildiniz yenilenecek ve daha genç bir cilde kavuşacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.