Vipbakim

Daha Pürüzsüz Ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Yaş Maya, Maske Tarifleri

Daha Pürüzsüz Ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Yaş Maya, Maske Tarifleri

Maskeler, cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazanması için kritik öneme sahiptir. Çünkü dış etkenlere maruz kalan cilt yapısı zamanla ölü tabakayla kaplanır ve yenilenme işlevini tam yerine getirmeyebilir. Bu gibi hallerde gözeneklere nefes aldıran maske uygulamaları önerilmektedir. Yaş maya maskeleri de en etkili çözümlerden birini sunmaktadır.

Yoğurtlu Maya Maskesi

Özellikle kuru, yıpranmış ciltler için önerilir. Hazırlanışı son derece basit olan yoğurtlu yaş maya maskesinde yarım kaşığı yoğurt ve aynı ölçüde yaş maya karıştırılır. Daha sonra elde edilen karışım yüz ve boyun bölgesine sürülür. Yarım saat bekleme sonrasında ılık suyla maske çıkarılır. Nemlendirici sürerek daha da pürüzsüz görüntü elde edilebilir.

Limonlu Maya Maskesi

Yağlanma beraberinde sivilce sorununu da getirir. Bunun için limonlu maya maskesi işinize yarayacaktır. Gözenekleri tıkalı ve akneye meyilli ciltlerde derinlemesine temizlik sağlayan bu maske,  var olan sivilcelerin yok olmasına katkı sağlayacaktır. 1 yemek kaşığı yaş maya ve 10 damla limonu suyu karıştırılarak yüze ince bir tabaka halinde uygulanır. Bu şekilde 15 dakika beklenir ve suyla iyice temizlenir. Gözeneklerin iyice küçülmesi için soğuk suyla bir süre daha yıkamaya devam edilebilir. Limon bazı hallerde kurutucu etki yaratabildiğinden maske sonrasında nemlendirici kullanılmalı ve güneşe bir süre çıkılmamalıdır.

Sade Maya Maskesi

Sade yaş mayayı maske olarak cildinize sürdüğünüzde bile ekstra karışım olmaksızın faydası dokunacaktır. Besleyici yönü güçlü olan yaş maya maskesi isteğe göre bal ve süt ile birlikte de cilde sürülebilir. Kuru ciltlerde hassasiyetin azalması için bunların eklenmesi önerilir. Aksi hallerde sade şekilde kaşık yardımıyla hafif çırparak maskeyi hazırlayabilirsiniz. Yüz ve dekolteye sürülen maya 20 dakika bekletilmeli ve sonra da suyla temizlenmelidir. Eğer yağlı ve parlak bir cilt yapınız varsa yumurta sarısı ile zeytinyağı eklenebilir.

Sirkeli Maya Maskesi

En etkili ev yapımı maya maskelerinden biridir. Sivilcelerin önlenmesine yardım eder. 1 yemek kaşığı yaş mayaya ek olarak;

  • 2 tatlı kaşığı sirke
  • 5 damla limon suyu
  • 3 damla çay ağacı yağı karıştırılır ve maske halinde yüze sürülür. 15 dakika sonrasında sirkeli yaş maya maskesi temizlenerek çıkarılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.