Vipbakim

Evde Yapabileceğiniz 5 Farklı Kil Maskesi Tarifi!

Evde Yapabileceğiniz 5 Farklı Kil Maskesi Tarifi!

Kil maskesi genel olarak cildi güzelleştirmek, cildin genç bir görünüm almasını sağlamak, var olan ölü derilerden ve siyah noktalardan arınabilmek adına geçerli kılındığı bir maske türüdür. Birçok sebebi ve kullanış türü vardır. Kil maskesi tarifini de sizler için şimdi maddeler halinde sıralayacağız. Her cilde uygun bir maske kürü ile karşınıza çıkacak olan bu karışımlar, sizlerin doğal yöntemler ile var olan cilt sorunsallarından kısa sürede arınmanıza da yardımcı olacaktır!

1) Tüm Cilt Tipleri İçin Kil Maskesi

1 çay kaşığı kil,

1 çay kaşığı limon,

2 adet aspirin

Aspirinleri toz haline getirene kadar dövün. Kilin içerisine önce limon, sonra da aspirin ekleyerek karıştırın. Hazırlanan kil maskesi 15 dakika kadar cilde sürülür ve bekletilir. 15 dakika sonra da duru su ile temizlenir. (eğer cildinizde yanma hissettiyseniz 15 dakika beklemeden yıkayın. Çünkü kalıcı sorunlar söz konusu olabilir)

2) Normal Ciltler İçin Kil Maskesi

1 tatlı kaşığı kil,

1 tatlı kaşığı limon,

1 tatlı kaşığı gül suyu

Tüm malzemeleri tek bir kap üzerinde topladıktan sonra parmaklarınız ile cildinize yedirin. Maske yüzünüzde kuruyana kadar beklemelidir. Kuruduktan sonra da yıkama işlemine geçin. Sürdükten sonra olabildiğince yüzünüzü hareketsiz tutmaya çalışın. Zira çok mimik yaparsanız bu sorunsal sizlerin sert bir maske almasına neden olabilmektedir.

3) Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

1 yemek kaşığı beyaz kil,

1 tatlı kaşığı saf portakal suyu,

1 çay kaşığı vazelin,

1 tatlı kaşığı doğal elma suyu,

Yarım limon

Krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladıktan sonra tüm cilde sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada 1 kez uygulanması ön görülür ise sivilcelenmeler giderilir ve yağlı cildin dengesi korunur.

4) Cilde Canlılık Kazandıran Kil Maskesi

1 tatlı kaşığı beyaz kil,

1 tatlı kaşığı mısır unu,

1 çay kaşığı pirinç,

Yarım çay kaşığı nemlendirici krem,

2 yemek kaşığı su

Pirinci un haline gelene kadar öğütün. Sonra üzerine diğer malzemeleri ekleyin ve maske haline gelene kadar karıştırın. İstenen kıvam yakalandıktan sonra yüzünüze uygulayın ve kuruyana kadar bekletin. Çok kurumasını beklemeden yıkamalısınız. Aksi halde cildinizi tamamen kurutabilmektedir. Uygulandığı zaman cilde gerçek anlamda bir rahatlık hissi kazandırır, tam anlamıyla aradığınız canlı cilde ulaşırsınız!

5) Siyah Nokta ve Gözenek Temizleyen Kil Maskesi

1 çay kaşığı kil,

1 tatlı kaşığı papatya suyu

Kil ve papatya suyunu bir kap içerisinde karıştırın. Kıvama geldikten sonra cildinize sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruma işlemi sonrasında da cildinizi yıkayın. 4-5 günde bir kullanmak makuldür.

Kil maskesi tarifini uygulamadan önce cildinize buhar banyosu yaptırın. Böylelikle gözenekler açılarak kilin daha çok kullanışlılığı ön plana çıkacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.