Vipbakim

Güneş Lekeleri İçin Ev Yapımı Maske Tarifleri

Güneş Lekeleri İçin Ev Yapımı Maske Tarifleri

Estetik olarak insanı en çok rahatsız eden sorunlardan biri de güneş lekeleridir. Güneş ışınları gözle göremediğimiz zararlı ultraviyole ışınları da içermektedir. Bu zararlı ışınlar cilde yoğun miktarda etki ettiği zaman cilt kendini korumak için melanin pigmenti salgılamaya başlar. Bu pigmentin fazla salgılanması sonucu güneş lekeleri oluşmaktadır.

Bazen güneş ışınlarında bulunan zararlı ışınlar, cildimizde zaten bulunan lekelerin daha koyu bir renk almasına da neden olabilir. Genetik yatkınlığı olan insanlarda güneş lekesi oluşma ihtimali daha fazladır. Güneş lekelerinden kaçınmak için yoğun güneş ışığına maruz kalmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Güneş koruyucu kremler ve güneşten koruyucu sütler de güneş lekelerini önlemek için kullanılabilir.

Bu yazımızda oluşan güneş lekeleri için evde neler yapabiliriz ona değineceğiz ve güneş lekeleri için tarifler vereceğiz. Evde bakım kürleri hazırlamak kimyasal içerikli ürünlerden cildimizi uzak tutmamıza yardımcı olacak ayrıca kozmetik kremlere tonlarca para vermemizi engelleyecektir.

Öncelikle gece yatmadan önce 2 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı limon ve 1 çay kaşığı suyu karıştırınız ve pamuk yardımıyla yüzünüzü siliniz. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayınız.  Gece yatmadan önce uygulayabileceğiniz güneş lekeleri için tariflerden biri de evde ve eczanede bulunan birkaç malzemeyle kolayca hazırlayabileceğiniz beyazlatıcı kremdir.

İki çorba kaşığı yağlı ve doğal günlük sütün içine birkaç damla oksijenli su ve birkaç damla gliserin damlatınız. Gliserin ve oksijenli suyun çok olmamasına özen gösteriniz. Bu malzemeleri eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Daha sonra üzerine birkaç damla limon sıkın. Bu karışımı krem oluşana kadar çırpın. Gece uyumadan önce yüzünüze uyguladığınız bu kremi sabah uyanınca yıkayın.

Sabah uyandığınız zaman gerçek gül suyu kullanarak pamuk yardımıyla yüzünüzü temizleyiniz. Kullandığınız gül suyunun doğal olmasına dikkat ediniz. Piyasada bulunan çoğu gül suyu kimyasal katkı maddesi içermektedir. Bu katkı maddeleri yüzünüzü temizlemek yerine tahriş edebilir. Gül suyu yüzünüzde tonik görevi görecek ve gözeneklerinizi temizleyecektir.

Sabah yüzünüzü bu şekilde temizledikten sonra yüzünü nemlendirmek için nemlendirici krem sürülmesi gerekmektedir. Bu kremi evinizde bulunan bal ve zerdeçal ile kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Hakiki süzme balın içine göz kararı zerdeçal ilave edin. Krem kıvamı elde edene kadar karıştırın. İçine birkaç damla da limon ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze sürün ve yarım saat bekleyin. Ilık su ile temizleyin. Bu karışım cildinizi nemlendirirken aynı zamanda ciltteki egzama ve lekeler için tedavi edici bir rol de oynayacaktır. (Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler)

Güneş lekeleri için tariflerden biri de haftada bir uygulayabileceğiniz ev yapımı maskelerdir. Güneş lekelerinin geçmesi için maydanoz maskesi etkili olacaktır. Yarım demet maydanozu temizleyerek yıkayın. Maydanozları blender ile güzelce parçalayın. Üzerine 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu ekleyin. İyice karıştırın. Karışımı yüzünüzde 30 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.