Vipbakim

Kuru Ciltler İçin Doğal Maske Tarifleri

Kuru Ciltler İçin Doğal Maske Tarifleri

Cilt kuruluğu kış aylarından çok yaz aylarında ortaya çıkan bir problemdir. Bu cilt problemi en iyi yöntemler ile tedavi edilebilir ve oluşmadan önce önlenebilir. Cilt kuruluğu için bitkisel çözüm arayan herkes, birbirinden faydalı maske tariflerinden yararlanabilirler.

Cilt Kuruluğu Oluşumunun Nedenleri

Cilde uygulanan bakımın az olması veya cilde herhangi bir bakım uygulanmaması cilt kuruluğunun oluşmasında yatan temel etkendir.

Vücuda alınan sıvının yetersiz kalması ve vücuda alınan besinlerin azlığı da cildin iyi beslenememesine neden olarak cildin susuz kalıp kurumasına sebep olur.

Yağlı yiyecekler yüzünden ciltte oluşan yağ tabakaları ve sivilceler, temiz olmayan ciltte oluşan siyah noktalar, kırışık ve çatlaklar da diğer cilt sorunları arasında yer alıyor.

cilt-kurulugunu-tedavi-etme

Cilt Kuruluğunu Tedavi Etme

Cilt kuruluğunun kısa bir zaman dilimi içerisinde kendiliğinden geçmesini beklemek çok yanlış olur. Çünkü cilt sorunları kendiliğinden kısa zamanda geçmez. Cilt üzerinde meydana gelen kuruluk, çatlama, sivilce sorunu ve kırışıklık gibi problemler, ancak bitkisel tedavi yöntemleri veya tıbbi tedaviler ile giderilmektedir.

Günlük olarak nemlendirici kullanmak ve başta su olmak üzere sürekli sıvı tüketimi yapmak

Kuru Cilt Maskeleri

Nemlendirici Maske:

1 adet yumurtanın sarısı,

1 yemek kaşığı kadar bal,

2 tatlı kaşığı zeytin yağı,

Bir adet yumurtanın sarısını cam bir kap içerisine koyun ve güzelce çırpın. Ardından bal ve zeytin yapını da belirtilen ölçülerde yumurtanın üzerine ekleyin ve tahta bir kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Bu maskeyi yüzünüzden başlayarak boyun bölgenize kadar sürün. Maskenizi uyguladıktan sonra yaklaşık olarak yirmi dakika bekleyin.

cilt-kurulugu-olusumunun-nedenleri

Kuru Ciltlere Özel Maske:

2 dilim pişmiş kabak,

1 yemek kaşığı zeytin yağı,

2 dilim kabağınızı su dolu küçük bir tencere içerisinde haşlayın. Haşlamış olduğunuz kabaklarınızı bir tabağa alın ve çatal yardımı ile kabakları ezin. Ardından içine zeytinyağınızı ilave edin. Bu maskeyi hem yüzünüze hem ellerinize hem de boyun bölgenize sürebilirsiniz. Sürdüğünüz bölgelerde maskenizi yaklaşık yirmi dakika bekletin. Ilık su yardımıyla cildinizi temizleyin.

Yoğun Nem Maskesi İle Kuru Ciltleri Nemlendirme:

1 adet orta boy havuç,

1 tane yumurtanın akı.

Küçük boyutlarda bir kase içerisine yumurtanızın akını koyun ve çatal ya da bir çırpıcı yardımıyla yumurtayı çırpın. Ardından yumurtanın içerisine havucunuzu rendeleyin. Maskenizi iyi bir kıvam haline getirdikten sonra yüz bölgenize güzelce uygulayın. Bu karışımı otuz dakika kadar cildinizde bekletin. Maske tamamlandığı zaman yüzünüzü ılık bir su ile yıkayın.

kuru-ciltler-icin-bitkisel-cozum

 

Marul İle Nem Maskesi:

5 – 6 yaprak marul,

5 damla limon suyu,

1 yemek kaşığı zeytin yağı,

Marullarınızı bir bıçak yardımı ile çok küçük parçalarda doğrayın. Hazır hale getirdiğiniz marullarınızın içine zeytin yağını ve limon suyunu ekleyin. Bu şekilde çatal kullanarak iyice ezin. Karışımı hazır hale getirince yüzünüze yarım saat bekleyecek şekilde uygulayın.

Muz İle Kuru Cilt Maskesi:

1 yemek kaşığı kadar süt,

1 adet muz,

Muzunuzu küçük parçalara ayırın ve çatal kullanarak muzunuzu ezin. İçerisine tam yağlı olarak kullanacağınız sütünüzü ekleyin. Bu şekilde iyice karıştırın ve bir kıvam elde edin. Daha önce temizlemiş olduğunuz cildiniz üzerine muzlu maskeyi sürün ve yirmi veya otuz dakika maskeyi yüzünüzde bekletin. Bu süre sonunda cildinizi ılık su ile güzelce durulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.