Vipbakim

Muz Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Muz Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Muz, vücudu içeriden ve dışarıdan besleme özelliğine sahip muhteşem bir meyvedir. Muz kalp ve damar sağlığı, mide ve sindirim sorunları için tüketilmektedir.

Muzun Cilde Faydaları

Muz zengin içeriği ile cildin güzelleşmesine büyük katkıda bulunmaktadır.  Muzun içinde bulunan A vitamini cildi yumuşatır, B vitamini yaşlanmayı engeller. E vitamini cildi güneşin zararlı ışınlarından korurken, potasyum cildi nemlendirir ve cildin ph dengesini korur. C vitamini cildin parlaklığını korumasına yardımcı olur. Muz saç bakımı, diş bakımı ve cilt bakımı için kullanılmaktadır.

Muz Maskesi Nasıl Yapılır?

Muzu iyice ezdikten sonra yüze sürmek ve 10 dakika bekledikten sonra silerek yüzden çıkarmak cildinizin yorgunluğunu alacak ve cildinizi canlandıracaktır. Muzu bu şekilde direkt olarak yüze uygulamanın yanı sıra muz ile çeşitli maskeler de yapılabilir.

Muz maskesi yapmak için muzu öncelikle ezin. Üzerine 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı balı ilave ederek malzemeleri birbirine iyice yedirin. Balın gerçek, katkısız, süzme bal olmasına dikkat edin. Oluşturduğunuz maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika beklettikten sonra yıkayarak yüzünüzü temizleyin. Muz maskesinin arkasında gül suyu ile tonik yapın. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz muz maskesinin içine limon suyu yerine 2 yemek kaşığı yoğurt katın. Böylelikle yoğurt ile de yüzünüzü nemlendirmiş olacaksınız. Bu maskeleri sivilceler için de kullanabilirsiniz. Muz içerdiği A vitamini ile sivilceler çıkmasını engeller, olan sivilceleri kurutur ve kalojen üretimini artırır. Muz limon suyu ile karıştırıldıktan sonra egzama üzerine uygulanarak egzama tedavisinde de kullanılabilir.

Muz maskesini yumurta kullanarak da yapabilirsiniz. Yumurtanın gözenek temizleme ve gözenek sıkılaştırma etkisi vardır. Yumurtalı muz maskesi için tek yapmanız gereken muzu iyice ezdikten sonra üzerine bir adet yumurta kırmak ve iyice karıştırmaktır. Bu karışım yüze sürülüp 20-25 dakika sonra su ile temizlenmeli ve düzenli olarak haftada bir kere uygulanmalıdır.

Muzun Diğer Kullanım Alanları ve Faydaları

  • Muz zengin içeriğinden dolayı saç bakımında da kullanılmaktadır. Saçların bakımlı, hacimli ve sağlıklı görünmesi için muz maskesi uygulanabilir. Bunun için 1 adet avokado ve 1 adet muzu iyice ezin. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve bal ilave edin ve iyice karıştırın. Yapılan bu karışımı saçınıza uygulayın ve yaklaşık 1 saat bekleyin ve daha sonra durulayın. Bu saç maskesini 2 hafta da bir uygulayabilirsiniz.
  • Muz ayrıca diş beyazlatmada da kullanılmaktadır. Muz kabuğunun dış kısmını yıkadıktan sonra dişlerine sürüp, 2-3 dakika bekleyin. Sonrasında dişlerinizi fırçalayın. Muz kabuğunun yanı sıra muzun içini de ezip dişlerinize sürebilirsiniz.
  • Muz kabuğu ayaklarda bulunan nasırları yumuşatmak için de kullanılmaktadır. Muz kabuğu, ayağa sarılarak 1-2 saat bekletilir ve su ile yıkanır. Muz kabuğu ile siğilleri de tedavi etmek mümkündür. Muz kabuğunu siğillerin üstüne bantlayıp bir gece bekleyin. Sabah durulayın v e siğil geçene kadar geceleri uygulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.