Vipbakim

Peeling çeşitleri nelerdir?

Peeling çeşitleri nelerdir?

Derinin üst tabakasının soyulması sülfür,hardal,kireç taşı deriye direk uygulanarak cildin yüzeyel tabakasının soyulması işlemidir. Dört çesit peeling uygulaması yapılmaktadır.

YÜZEYSEL PEELİNG

Bu işlemde derinin üst tabakası uzaklaştırılır.Böylece ince kırışıklıklar ortadan kalkmış olur.Deri gözenekleri belirsizleşir ve deri daha püsürsüz hale gelmiş olur.Yüzeysel peeling ince kırışıklıkları ortadan kaldırırken alın gözün dış kısmındaki kaz ayağı bölgesindeki ve kaşların arasındaki kırışıklara etkili OLMAZ.
Yüzeysel peeling uygulandığında derinin üst tabakası bir kaç gün içinde dökülür.Bu yüzden uygulama hafta sonunda yapılırsa özellikle çalışanlar için daha iyi olucaktır.En etkili sonucu almak için 5-6 ay süresince her ay uygulanması gerekiyor. Yüzeysel peeling için glikolik asit rezorsinol salisilik asidi gibi maddeler kullanılır bunların değişik ticari adları vardır.

peeling-tarifi

DERİN PEELİNG

Derin peeling de kırışıklıklarda oldukça düzelme görülür.Lazer ve dermabrazyon daha iyidir.Bir defa uygulandığında etkisi uzun yıllar devam eder.
Bu işlemde her hangi bir ön hazırlığa gerek yoktur.Sivilce izleri ve hemen hemen tüm koyu lekeler yok olur.Ancak bütün bunların yanı sıra ciltte renk açılması oluşur.Bu dezavantajından dolayı genelde açık tenlerde uygulanır.Uygulama sonrası değişik bölgelerde ağrılar olabilir.
7-10 gün arası şişlik görülebilir.Diğer peelinglerde olduğu gibi güneş koruyucular kullanılır.Ancak açık tenlerde oldukça tehlikelidir.

ORTA DERECELİ PEELİNG(Medium)

Medium kimyasal peeling cildin pürüssüzleştirilmesinde ve canlılığının sağlanmasında oldukça etklidir.
İnce kırışıklıkları ortadan kaldırdığı gibi bazı cilt lekelerinin tedavisindede etkili olur.
Ancak akne skarlarının(sivilce izlerinin)derin kırışlıkların tedavisinde etkilli değildir.
Ciltte kısmen sıkılaşma sağlar.Yaşlılığa bağlı lekelerin giderilmesinde etkilidir.En iyi sonucu almak için 2-3 ayda tekrarlanmalıdır.
Diğer bir avantajı derin peelingde olduğu gibi koyu renk tende leke bırakma ihtimali görülmez.Ancak bu işlemden önce cilt bakımı gerekir işlem sonrası hafif bir yanma olabilir.Ağrı kesici kullanılabilir.Uygulama bir hafta içersinde tamamlanır.İşlemden sonra cilt bakımı yapıldığında süre uzar,normal süresi 6 aydır.

MICRO PEELİNG

Cilt bakımına yardımcı bir yöntemdir.Tüm kimyasal peeling yöntemlerinin en hafifi dir.Yüzeydeki pürüzleri azaltır ince kırışıklıklarda çok az etkilidir.
Bu işlemde %20-50 glikolik asid kullanılır.Yüzde bir iki gün kızarıklılık olabilmektedir.Yüzeyel dökülme diğer peeling yöntemlerindeki gibi belirgin değildir.
2-3 ayda bir tekrarlanmalıdır.4-6 ay peeling uygulanmasından sonra düzenli cilt bakımı yapılır.

peeling-nasil-yapilir

EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ DOĞAL PEELİNG TARİFLERİ

1.YÖNTEM
Malzemeler;
1 kahve fincanı yulaf ezmesi
2,5çay kaşığı bal
1 tatlı kaşığı elma sirkesi
1/2 tatlı kaşığı sıcak su
Hazırlanışı;Bütün malzemeler karıştırılıp cilde sürülür.yüzde 15 dak bekletilip ovularak temizlenir.

2.YÖNTEM
Bir yemek kaşığı toz şeker
1 yumurta akı
Hazırlanışı;
Yumurta iyice çırpılır ve beyazlaşınca içine şeker ilava edilip yüze ve vücuda uygulanır.Bir süre bekletilip ovalayarak temizlenir.

3.YÖNTEM
1 Tutam papatya yağı
1 Tutam mücver çiçeği
1 Tutam at kestanesi
1Tutam yeşil kil
1/2 litre gül suyu
Biraz mısır unu
Hazırlanışı;
Otlar gül suyunda 5 dak kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır.Bi başka kapta mısır unu ve yeşil kil karıştırılır.Krem haline getirilir,yüze uygulanır.
15dak bekletilip ovalayarak çıkartılır.
Bütün bu gerekli bitkileri aktarlardan temin edebilirsiniz.

EL BAKIMINDA UYGULANACAK PEELİNG
1 Yemek kaşığı domates suyu
1 tatlı kaşığı sofralık ince tuz
Hazırlanışı;
Malzemeler karıştırılıp ellere sürülür.Bir süre bekletildikten sonra ovalayarak durulanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.