Vipbakim

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Doğal Bal Maskesi Tarifleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Doğal Bal Maskesi Tarifleri

Bir doğa mucizesi olan bal, cilt için de öyle yararlı ki pek çok bal maskesi sayesinde cilt sorunlarından kurtulmak mümkün. Çünkü bal cildi nemlendirir, iltihabı önler ve B vitaminleri açısından benzersizdir. Ancak tarifelere geçmeden önce kullanacağınız balın mutlaka doğal olması gerektiğini hatırlatalım. Çünkü diğer balların içinde yüksek oranda şeker ve bir takım koruyucu maddeler bulunur. Bu da cildinize iyi gelmeyi bırakın, zarar bile verebilir.

Cilt Lekeleri İçin Bal Maskesi

Herkesin şikayet ettiği bir takım cilt lekeleri vardır. İşte bunlar için bir önerimiz var. Yarım çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı toz muskat, yarım çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı bal ile karışım oluşturun. Tarçın ve muskat iltihaplara karşı oldukça etkilidir. Tarçın cilt rengini de açar. Bu malzemeleri bir krem kıvamı alana karıştırın. Cildinize sürüp 30 dk. bekleyin. Sonra cildinizi önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

Kuru Ciltler İçin Bal Maskesi

Kuru ciltlerin en önemli sorunu nem kaybıdır. Bu maskeyi haftada iki kez uygulayarak nem dengesini sağlayabilirsiniz. Bir yemek kaşığı avokado, 1 çay kaşığı bal, bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Bu karışımı cilde sürerek 15 dk. bekleyin. Daha sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

Sivilceler İçin Bal Maskesi

Bu maske cildi temizleyerek peeling etkisi yaratır ve cildi ölü hücrelerden temizler. Haftada bir kez düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Bir çay başını yulaf, 1 çay kaşığı portakal kabuğu ve bir çay kaşığı balı ezerek karıştırın. Daha sonra cildinize sürerek 15 dakika bekletip önce ılık, sonra soğuk suyla yıkayın.

Yağlı Ciltler İçin Bal Maskesi

Yağlı ciltlerde nem sorunu yoktur ancak sivilce ve aknelere meyillidir. Bu yüzden yağın fazlasından kurtulmak gerekir. 1 büyük haşlanmış havucu ezerek ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın. Karışımı dolapta 10 dk. bekletin ki soğusun. Daha sonra cildinize sürün. Cildinizde on dakika durduktan sonra yıkayabilirsiniz. Haftada bir bu tarifi uygulamanız cildin nem dengesini korur.

Bu tarifeler zor gelirse saf balı yüzünüze sürün ve daha sonra yıkayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.