Vipbakim

Siyah Noktaları Yok Edecek Ev Yapımı 4 Süper Maske Tarifi

Siyah Noktaları Yok Edecek Ev Yapımı 4 Süper Maske Tarifi

Siyah noktalar pek çoğumuzun hayatında var olan ve düzenli periyotlarla cilt bakımına ihtiyaç duyulan bir cilt problemidir. Siyah noktalar, cilt gözeneklerinin çeşitli toz, kir ve yağ kalıntıları sebebiyle tıkanması ve bir süre sonra cilt üzerinde bakterilerin artmasıyla tıkanan gözeneklerin kararmasının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Siyah noktaları önleyen ve temizleyen pek çok kozmetik ürün olduğu gibi evde yapılabilecek doğal yöntemler de bulunmaktadır. Üstelik doğal yöntemlerle hem cildinizi daha sağlıklı bir görünüme kavuşturabilir hem de cebinizi koruyabilirsiniz.

Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi

En çok uygulanan ve kullanıcıların olumlu geri dönüşlerde bulunduğu siyah nokta maskesi olan yumurta akıyla yapılan doğal maske, geniş gözenekli cilt tipine sahip olanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Uygulandığında cilt gözeneklerini daraltarak gözeneklerde biriken yağ ve kiri temizleyen maske aynı zamanda cildin hava almasına da yardımcı olur. Siyah noktaların en büyük düşmanı olan yumurta akı maskesi için 2 adet yumurta akını uygun bir kaseye alarak köpürünceye kadar karıştırın. Sonrasında parmaklarınızla ince bir tabaka oluşturacak şekilde yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Bu maskeyi iki tabaka halinde uygulamanızı öneririz. İlk tabakayı uyguladıktan 3 dakika kadar sonra aynı işlemi tekrarlayarak 15 dakika kadar cildinizde kurumaya bırakın. Son olarak maskeyi soyarak veya ılık suyla durulayarak temizleyiniz. Hafta 3-5 kez tekrarlayarak 10 günün sonunda siyah noktalardan büyük ölçüde kurtulmuş olacaksınız.

Siyah Noktalara Karşı Kil Maskesi

Evde uygulanabilen cilt maskeleri arasında kil maskesi cilt gözeneklerinin derinlemesine temizleyen etkili bir maskedir. Pek çok kozmetik market de hazır olarak bulabileceğiniz kil maskesini temin ederek evde hazırlığını yapabilirsiniz. Kozmetik marketlerden temin etmiş olduğunu toz halinde olan kili yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar elma sirkesiyle uygun bir kapta karıştırın. Dikkat etmeniz gereken husus elma sirkesini yavaş yavaş ekleyerek kil karışımını sürdürmek ve uygun krem kıvamına gelene kadar karıştırmak. Maskeyi hazır hale getirdikten sonra parmaklarınızla veya tahta çubuk yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrası 15 dakika kadar bekleyerek kilin iyice kuruduğundan emin olunuz ve sonrasında ılık suyla durulayarak temizleyiniz.

Zerdeçal ve Naneli Siyah Nokta Maskesi

Zerdeçal ve nane ile hazırlayacağınız siyah nokta maskesi cildinizin gözeneklerini temizlerken hacmini de küçülmesine yardımcı olur. Bu sayede geniş gözenekler daralarak daha az kirlenir ve yağ birikintilerinin oluşumu geciktirilir. Bu maske için 2 çay kaşığı kuru nane veya 1 avuç kadar taze nane yaprağıyla 1 çay bardağı kadar çay hazırlayın. Sonrasında toz zerdeçal ile uygun miktarda karıştırarak yoğun bir krem kıvamına getirin. Hazırlamış olduğunuz maskeyi yüzünüze sürerek 10-15 dakika bekletin ve ılık suyla cildinizi durulayın.

Limon ve Yoğurtla Siyah Nokta Maskesi

Limon ve yoğurt karışımı ile elde edeceğimiz maske daha çok doğal bir peeling etkisi gösteren, cilt üzerinde bulunan yağ ve kiri temizlemekle birlikte ölü hücrelerden de arındıran bir maskedir. İlk olarak yarım limonu, yarım çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırarak yüzünüze uygulayın. Uygulama sırasında parmak uçlarınızla bastırmadan dairesel hareketler yaparak gözeneklerin daha iyi içine almasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında 10 dakika kadar bekleyip ılık suyla cildinizi durulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.