Vipbakim

Yosun Maskesi Nasıl Yapılır? Yosun Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir

Yosun Maskesi Nasıl Yapılır? Yosun Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir

Günümüzde kadınlar güzelleşmek için alternatif tüm yöntemleri deniyor! Fakat fazla kullanılan kozmetik ürünleri, özellikle hassas ciltlerde olumsuz reaksiyonlara sebep olabiliyor. Bu yüzden de kadınların pek çoğu son yıllarda doğal cilt bakımı ürünlerini tercih etmeye başladı. Bunların başında da kil ve yosun maskesi geliyor. Bu yazımızda yosun maskesi ve faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Özellikle yaşı ilerleyen kadınlar tarafından tercih edilir çünkü yaş ilerledikçe cildin nem oranı azalmaya başladığından kırışıklıklar artar. Pek çok cilt bakım merkezinde cilt gençleştirmek için kullanılan yosun maskesi son yıllarda oldukça popüler. Fakat evinizde kendi kendinize de uygulayabileceğiniz basit bir tarifi var.

Yosun Maskesi Nasıl Yapılır?

Hazır satılanlardan ziyade doğal yollardan bulabileceğiniz spirulina türü yosun daha etkili olacaktır. Genel olarak çevreye zarar vermemek üzere tasarlanmış özel havuzlarda üretilir. 3 yemek kaşığı yosunu 2 yemek kaşığı zeytinyağı eklenerek karıştırılır ve bir miktar da su eklenerek cilde uygulanır. Herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiş olmakla birlikte hassas ciltlerde bir miktar kaşınma görülebilir.

Sizlere bir başka tarif daha sunalım. Bir yemek kaşığı toz haline getirilmiş yosun, bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı aloe vera jeli ile karıştırılır. Su eklenerek cilde uygulanır. Yirmi dakika kadar beklenerek durulanır.

Yosun Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Yosun maskesi ve faydaları aslına bakılırsa saymakla bitmez. Hücre yenileyici özelliği ile cildin yeniden yapılandırma sürecine katkı sağlar. Sivilce ve akne oluşumunu engeller, var olanların iyileşmesine yardımcı olur. Vitamin ve protein bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olduğu için cildi bir hayli besler. Nem oranını dengeler ve kırışıklıkların giderilmesinde etkili bir tedavi yöntemi olduğu gözlemlenmiştir. Antioksidan özelliğine sahip olduğu için cildi toksinlerden arındırır ve ferahlık hissi verir. Selülit ve çatlakların tedavisinde de uygulanır. Gözenekleri temizler ve her cilt tipinde rahatlıkla uygulanabilir. Elbette haftada bir defadan daha sık uygulanması sonucu ciltte tahrişe neden olabilir, bu noktaya özellikle dikkat edilmelidir.

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalan cildin nem dengesini sağlar, canlandırır ve dirilik kazandırır.

Yosun Maskesi Hangi Cilt Tipinde Kullanılmamalıdır?

Her cilt tipinde uygulanabilirliğinden daha önce bahsetmiştik. Yağlı ciltte, kuru ciltte ve karma ciltte iç rahatlığıyla uygulanabilir. Ciltte mevcut durumda bulunan kızarıklık ve sivilce izlerinin tedavisinde oldukça etkilidir.

Kuru cilt tipine sahip kişiler on beş günde bir uygulamalıdır. Daha sık uygulandığı takdirde ciltte kuruluk oranı artabilir, kaşınma ve soyulma görülebilir. Kullanırken içine bal da eklenmesi maskenin kurutucu etkisini yumuşatarak cilde pembelik ve yumuşaklık kazandıracaktır. Yağlı cilde sahip kişilerin haftada bir uygulamasında herhangi bir sakınca yoktur. Karma cilde sahip kişilerde ise on günde bir uygulanması uygundur.

Yosun maskesinin etkisinin görülebilmesi için düzenli kullanım çok önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.