Vipbakim

Çil Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır ?

Çil Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır ?

Çiller; daha çok kızıl, açık renkli, hassas bir tene sahip olan insanlarda ya da renkli gözlülerde, güneşe daha çok maruz kalan yerlerde görülür. Çil, melanin pigmentinin birikmesidir. Kıştan ziyade, genellikle sıcakların arttığı yaz aylarına doğru bir artış ve renklerinde de bir koyulaşma görülür. Açık kahverengi- altın sarısı, küçük noktalardan oluşmakla birlikte genellikle gözaltında, yanak ve burun üzerindedir. Sanıldığının aksine çil bir deri hastalığı değildir.

Birçok kişiye çok sevimli gelmesine rağmen, çil olan kişilerde bu durum can sıkıcı bir duruma dönüşüp, çilleri aldırmaya kadar gidiyor. Bazı kişilerde küçük yaştan beri olan çil , bazı insanlarda ise erişkin dönemler ortaya çıkıyor.

Peki, bu çiller nasıl oluşuyor?

  • Genetik olarak aktarımı gerçekleşmiş olabilir. Bu faktör; en az, güneşe yoğun bir şekilde maruz kalan insanlarda görüldüğü kadar etkin. Küçük yaşta sahip olunan çillerin en büyük nedeni; genetik yatkınlıktır.
  • Güneş ışınları . Yazın, yoğun sıcağa maruz kalan yüz, göğüs, omuz ve boyunda güneş ışınlarına bağlı olarak çiller oluşur.
  • Ultraviyole ışınlar. Çillenmeye neden olan başka bir faktör ise; ultraviyole ışınlara maruz kalmaktır. Solaryuma girilmesi ya da güneşin altında uzun süre güneşlenmek vücutta ya da yüzde çil oluşumuna neden olacaktır.

Çil Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılabilir ?

Çil oluşumunu engellemek için; yazın SPF’si yüksek güneş kremleri kullanılmalı ve güneşlenmekten kaçınılmalı. Bu sayede hem çillerinizin rengi koyulaşmamış olacak hem de vücudunuz su kaybetmeyip, yaşlanmasını geciktirmiş olacaksınız.

Çilden Kurtulmanın Tıbbi Yolları Nelerdir ?

  • Lazer Tedavisi. Lazer, son yıllarda çok etkili olarak kullanılabilen bir tıbbi tedavi yönetimidir. Lazer yardımıyla çil izlerinden kurtulabilirsiniz.
  • Kriyoterapi. Bu yöntem dondurarak tedavi etme yöntemidir. Bu da son yıllarda çil tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Hydroquinone. Bu bir kimyasal madde olup, cilt tedavisinde kullanılan ilaçların içerisindeki bir etken maddedir. İçeriğinde bu etken madde olan ilaçlar reçete ile satılmaktadır. Uzman doktor tavsiyesi ile alınması gereklidir.

Çilden Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir ?

  • Karaturp, karahindiba ve salatalık
  • Salatalık Maskesi. Salatalıklar taze bir şekilde ince ince dilimlenir ve yüzünüze yerleştirilerek 20 dakika beklenir. Dilerseniz direk olarak salatalığın suyunu da yüzünüze sürebilirsiniz, bu daha etkili olacaktır.
  • Limon Suyu. Limon suyunu yüzünüze bir fırça yardımıyla uygulayacaksınız. Mutlaka taze sıkılmış olması gerekiyor ve bu uygulamayı yapmadan ince çok dikkat etmeniz gerekiyor çünlü limonun içerisindeki asit cildinizi tahriş edeceği için bu maskeyi maksimum 15 dakika yapın.

Yüz maskeleri ile çil tedavisi uzun zaman alan bir süreçtir. bu uygulamaları 3-4 hafta devam ettirmeniz gerekmektedir. Çil tedavisi sonrasında cildiniz çok hassas olacağı için mutlaka güneş koruyucu krem, nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin. Cilt lekelerinin en başlıca sebebi güneş ışınları olduğu için devamlı güneş ışınlarından koruyucu krem kullanmanız benim en önemli tavsiyem olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.