Cildin Yağdan Arınması İçin Etkili Öneriler

Türkiye genelinde önemli sorunlardan biri cildin yağlı olmasıdır. Akneler sivilciler yağlı ciltlerde kendini daha iyi gösterir.  Cildin yağdan arınması için neler yapmalıyız, nasıl çözümler üretmeliyiz? Bu gibi sorulara cevap vereceğiz bu yazımızda. İlk olarak cildimizin yağlanmasında ki en önemli faktör nedir? Tabi ki günlük yiyecekler, hava koşulları ve genetik faktörlerdir. Yağlı yiyecekler en önemli faktörlerden biridir. Cildin yağlanmasını sebep olarak bazı sorunları beraberin de getiriyor.

Diğer bir faktör de sigaradır. Sigara içenlerde cildin yağlanma oranı oldukça yüksektir. Aynı şekilde alkol almak ta cildin yağlanması için zemin hazırlar. Yağlı ciltler de dikkat edilecek en önemli davranış cildi sürekli nemli tutmaktır. Çünkü nem olmazsa vücut sürekli yağ üretecektir.

Cildin canlı gözükmesi ve yağ oluşturmaması için nem şarttır. Günlük temizleme de çok önemli bir faktördür. Cildi zarar vermeyerek derinlemesine temizlemek için her gün en az 1 kere temizleme yapılmalıdır. Cilde masaj yaparak tonik ve losyonlar sürülmeli. Aşağıdan yukarıya doğru bir masaj şekli uygulanır yüze. Bitkisel çözümlere baktığımızda hem sağlıklı hem de işe yarayan bitkisel maddeler vardır. Bunları kullanmak kimyasal maddelere ve kremlere oranla daha sağlıklıdır.

Doğal yollarla çözüm arayışına girdiğimizde arındırılmış su gerçekten yararlıdır. Cildinizi yumuşatır ve yüzünüzde bulunan lekelerden arındırır sizi.  Yararlı bazı yağlar vardır bunlar aşağıdaki gibidir.

Badem Yağı

Cildin yağdan arınması için badem yağı kullanılabilir. Bademin çekirdeğinden oluşan bir yağ çeşididir. Çatlak ciltler için önemli bir yağdır. Cildi pürüzsüz hale getirir. Çok iyi bir cilt temizleme ve arındırma yağıdır.  Kadınlar için adeta bir güzellik sırrıdır.

Susam Yağı

Susam yağı da cildin yağdan arınması için önemli bir yağdır. Cilde çok iyi işleyip cildi zararlı maddelerden alıkoyar ve cildi en güzel biçimde arındırır.  Hafif ve etkili bir güce sahiptir.

At Kuyruğu

Sivilce ergenlikten başlayıp sonu olmayan genç kızların korkulu rüyası olan sivilceye etki eden bir maddedir.  İçerisindeki asit sayesinde cilde esneklik kazandırır. Ve cildi arındırır.

Lavanta Yağı

Cilde haftada 2 kez bu yağı sürün, çünkü iltihaplara karşı çok güçlü bir yağdır. İltihapları önler ve iltihapların yatışmasını sağlar. Ölü hücrelerin yerine yeni hücrelerin çıkmasını da sağlar.

Limon Yağı

Güçlendirici bir özelliğe sahiptir. Onarıma katkı sağlayan yağlardan biridir. Cildin yağdan arınması için tercih edilebilir.

Nane Yağı

Metabolizmayı düzenler, İyileştirme özelliğine sahip bir yağ türüdür.

Bunların yanında bir de bazı yiyecek ve içecekler de cildin yağdan arınması için önemlidir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle biliyoruz yeşil çayı ama başka yararları olduğunu belki çoğumuz bilmiyoruzdur. Dışta kullandığımız da deriyi canlandırıyor ve cildin daha genç bir görünüm elde etmesini sağlar.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top