Vipbakim

Cilt lekeleri için uygulanan etkili yöntemler nelerdir?

Cilt lekeleri için uygulanan etkili yöntemler nelerdir?

Erkeklerler de de görülmekle beraber, özellikle kadınlarda yüz, el ve göğüs dekoltesinde, ciltte bulunan melanin pigmentinin artması sonucu kahverengi lekeler oluşur.Cilt lekelerinde uygulanan yöntemler, genellikle doktor gözetiminde uygulanırsa kalıcı çözüm olur.

Cilt lekeleri neden oluşur?

Aslında kadınlarda bulunan östrojen hormonu, cilt lekelerinin de temel sebebidir. Uzun süre zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak, hamilelik, doğum kontrol hapları, menapoz, yaşlılık ve genetik faktörler cilt lekelerinin oluşum sebepleri arasındadır.

cilt-lekeleri

Cilt Lekelerinde Estetik Cerrahi Yöntemler

Cilt lekelerinde uygulanan yöntemler arasında estetik cerrahi yöntemler, kalıcı olmaları sebebiyle tercih edilir. Bu yöntemler; kimyasal peeling, mezolift, mezoterapi, vertigo tedavisinde kullanılan kriyoterapi ve clearlift ve fraksiyonel lazer olarak sıralanabilir. Peeling ve mezolift herhangi bir anestezi kullanılmadan yüze uygulanan ve güneş lekesi gibi yeni oluşan lekelerde çok başarılı olan bir yöntem iken, mezoterapi ve lazer tedavi yöntemleri, daha koyu renkli lekeler için yüze de rahatlıkla uygulanabilen yöntemlerdir.

Cilt Lekelerinde Doğal Yöntemler

Eczanelerde, Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile satılan ve içlerinde beyazlatıcı bulunan dermokozmetik kremler, özellikle güneş lekelerinin tedavisinde etkili olur. Bunun dışında limon ve domates, içerdikleri asit sebebiyle ciltte renk açıcı etkiye sahiptir. Birebir ölçü ile hazırlanan limon suyu ve elma sirkesi maskesi, yüzde yarım saatten fazla kalmaması şartıyla akşam yatmadan önce uygulandığında, cilt lekelerinde uygulanan yöntemler arasında evde uygulanabilen en doğal tedavi yöntemidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.