Vipbakim

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cildimizde, cilde renk veren üç adet madde bulunur. Bunlar hemoglobin, melanin ve kerotendir. Vücudumuzda bu maddelerin üretiminde bir sorun oluştuğu zaman cilt renginde bozulmalar meydana gelmektedir.  Bu lekeler güneşe bağlı oluşabildiği gibi yaşlılık, çeşitli alerjik reaksiyonlar gibi nedenlere bağlı olarak da oluşabilirler. Bu yazımızda cilt lekeleri neden oluşur onu inceleyeceğiz.

Cilt lekelerinin başlıca nedeni deride bulunan melanoasitlerin melanin maddesini salgılamasındaki değişikliklerdir. Özellikle çok yoğun olarak zararlı güneş ışığına maruz kalınınca, cilt savunma mekanizması olarak hemen melanin salgılamaya başlar. Fazla salgılanan melanin ciltte lekelenmelere neden olur. Melanin pigmentinin artması sonucunda ciltte oluşan bu lekeler kahverengidir.

Deri üzerinde kahverengi benekler şeklinde görülmektedir. Bu lekeler uzun süre güneş altında kalınması sonucunda melanin üretimin artması sonucunda oluşurlar. Hemen oluşabildikleri gibi ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilirler. Yaşlıyken ortaya çıkan lekelere halk arasında yaşlılık lekeleri denilmektedir. Bu kahverengi lekelere bir örnek ise hamilelik döneminde oluşan ve gebelik maskesi diye bilinen malezmadır.

Genellikle ani hormonal değişmeler ve doğum kontrol hapları bu lekelere sebebiyet vermektedir. Gebelik döneminde oluşan lekeler genellikle hamilelikten sonra kaybolmaktadırlar. Bu lekeler bazen de böbrek kaynaklı olabilir. Genç yaşta görülen kahverengi lekeler bazı hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle leke oluşumu gözlendiği taktirde hemen bir cildiye uzmanına gösterilmesi önerilmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur sorusunun bir diğer yanıtı da vücutta bulunan melanin pigmenti miktarının azalmasıdır. Melanin pigmentini salgılayan melanoasitlerin azalması sonucunda ya da melanoasitlerin melanin pigmenti salgılayamaması durumunda ciltte lekelenmeler görülür. Melanin miktarının azalmasına bağlı olarak oluşan bu lekeler beyaz renklidirler. Vitigilo ve albinizm hastalıkları melanin pigmentinin azalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ciltte görülen beyaz lekeler bazı egzama hastalıklarından sonra da oluşabilirler.

En yaygın olan cilt lekesi türlerinden biri de çillerdir. Genellikle genetik olarak aktarılan çiller, güneş altında fazla kalınmasıyla daha belirgin bir hale gelebilirler. Genellikle vücudun en çok güneş alan yüz, el, kol gibi bölgelerinde görülürler. (Çil Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıldır başlıklı yazımız için tıklayınız.)

Bazı ilaçlar, alerji yapan kozmetik ürünler, parfümler cildin hassaslığını artırarak cildi lekelenmeye yatkın hale getirebilmektedir. Aşırı derecede güneşe maruz kalmakla aynı etkiyi yapan solaryum da çok uygulanması halinde ciltte lekelenmelere neden oluşmaktadır.

Cilt lekeleri estetik açıdan insanları rahatsız etmektedir. Bu nedenle cilt lekeleri neden oluşur öğrenmek ve buna göre tedbirler almak çok önemlidir. Cildinde lekelenme oluşanların güneş ışığından mümkün olduğunca uzak kalması ve güneş koruyucu kremler kullanmaları gerekmektedir. Aynı zamanda kimyasal peelingler, lazer tedavi, kök hücre tedavisi gibi yöntemler ile cilt lekelerine müdahale etmek kolaylaşmıştır. Fakat cilt lekesi tedavisi ciddiyet ve dikkat isteyen bir uzmanlık gerektirmektedir. Bu nedenle kozmetik ürünler kullanan güzellik salonları yerine bir hastanede alanında uzman bir doktor tarafından uygulanan bir tedavi programı çok daha faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.