Vipbakim

Egzama Nedir? Egzama Nasıl Geçer?

Egzama Nedir? Egzama Nasıl Geçer?

Egzema, kalın kırmızı kabuklu deri parçaları halinde olur. Saman nezlesi ve astım gibi alerji yüzünden olur. Saman nezlesinde burun herhangi bir şeye karşı hassastır. Egzemada ise, deri herhangi bir yiyeceğe karşı hassastır. Yiyecek kana girip de deriye ulaştığı zaman, deride belirtiler görülür.

Bazı durumlarda da deri, yün, ipek ya da pudra gibi  ve deri ile doğrudan doğruya temas eden herhangi bir şeye karşı hassastır. Akrabaları arasında, astım, ürkite ve saman nezlesine rastlanan bir bebeğin egzema olma ihtimali daha kuvvetlidir.

Egzema, beli bir yiyeceğe karşı olan hassasiyetten doğduğu zaman, sekonder olarak rol oynayan iki unsur daha vardır. Bunlardan birincisi derinin dışarıdan tahrişidir. Bazı bebekler soğuk havalarda, bazı bebekler sıcak havalarda, bazı bebekler de yalnız idrarla temas eden kısımlarda egzema olurlar. Bir bebeğin yalnız yünle temas eden yerlerinde egzema görülürse, bu bebek yüne karşı alerjik olabileceği gibi belli bir yiyeceğe karşı alerjik olup, yünün ikinci derecede rol oynaması da mümkündür.

Hastalığın teşhis ve tedavisi için çocuğu bir doktorun görmesi şarttır. Farkedilmesi en kolay olan egzema çeşidi, kaim kırmızı kabuklu deri parçaları halindeki egzemadır. Egzemanın başlangıcında bu deri parçalarının rengi solgundur ama hastalık ilerledikçe koyu kırmızı bir renk alırlar ve çok kaşındıkları için bebek onları kopanp durur. Bu bütün vücutta tırnak izlerine ve sızlamaya sebep olur. Egzema iyileşirken, hatta tamamen geçtikten sonra bile, derinin kabarıklığı ve pütürlüğü hissedilir.

Küçük bir bebekte, egzema genellikle yanaklarda ve alında başlar. Buradan kulaklara ve boyuna yayılabilir. Kabuklar uzaktan, özellikle kulaklarda, kurumuş tuz gibi görünür. Birinci yaşma doğru egzema, kasıklar, omuzlar, kollar ya da göğüs gibi herhangi bir yerde başlayabilir. Bir ve üç yaşlar arasında egzema görülen en tipik yerler, dirsekler ve dizlerin arkasıdır. Ağır egzemalar bakımı çok güç hastalıklardır. Çocuk kaşıntıdan deliye döner. Anne ise durmadan onun kaşınmasmı engellemek ister.

Doktor egzemayı tedavi edebilmek için incelerken, birçok unsura dikkat eder. Bunlar, çocuğun yaşı, egzema yaralarının yeri, ev çeşidi, çocuğun şişmanlığı, kilo alma hızı, belli yemeklere karşı vücudunun tepkisi, değişik tedavi şekillerine nasıl cevap verdiği gibi şeylerdir. Bazı hafif durumlar losyon ve kremlerle tedavi edilebilir. Daha ısrarlı durumlarda, çocuğun alerjik olduğu yiyecek ya da yiyecekler araştırılır.

Küçük bebeklerde, çok kere inek sütü egzemaya sebep olmaktadır. O zaman süt tozuna geçmeniz doğru olur. Çünkü, pişirilmiş gıdalar her zaman daha az alerji yaparlar. İnek sütünün egzema yaptığı durumlarda, suyu alınmış keçi sütü iyi sonuçlar vermektedir. Portakal suyu egzema yaptığı zaman, bunun yerine C vitamini verilebilir. Balık yağının alerji yaptığı çocuklara bunun yerine D vitamini verilmelidir.

Çocuğunuz kaşıntılı ağır bir egzemaya yakalandığı halde doktora gitmenize imkan yoksa, ilk iş olarak taze sütten süt tozuna geçiniz. Bunun hiçbir zararı yoktur. Eğer daha büyük yaşta olan çocuğunuz, yumurta yedikten sonra egzema yaralan çıkartıyorsa, ona yumurta vermekten vazgeçiniz. Egzemanın tamamıyla iyileşmesi için en az iki haftaya ihtiyaç vardır. Doktora danışmadan, egzeması geçsin diye çocuğa perhiz yaptırmak doğru değildir.

Unutmamanız gereken şey, ne yapsanız çocuğun egzema sını tamamen geçiremeyeceğinizdir. Birçok durumda, yaranın azmasına mani olmakla yetinmek zorundasınız. Erken çağlarda başlayan egzemalar genellikle birkaç yıl içinde tamamıyla ge^er ya da çok hafiflerler.

gibi herhangi bir yerde başlayabilir. Bir ve üç yaşlar arasında egzema görülen en tipik yerler, dirsekler ve dizlerin arkasıdır. Ağır egzemalar bakımı çok güç hastalıklardır. Çocuk kaşıntıdan deliye döner. Anne ise durmadan onun kaşınmasını engellemek ister.

Doktor egzemayı tedavi edebilmek için incelerken, birçok unsura dikkat eder. Bunlar, çocuğun yaşı, egzema yaralarının yeri, ev çeşidi, çocuğun şişmanlığı, kilo alma hızı, belli yemeklere karşı vücudunun tepkisi, değişik tedavi şekillerine nasıl cevap verdiği gibi şeylerdir. Bazı hafif durumlar losyon ve kremlerle tedavi edilebilir. Daha ısrarlı durumlarda, çocuğun alerjik olduğu yiyecek ya da yiyecekler araştırılır. Küçük bebeklerde, çok kere inek sütü egzemaya sebep olmaktadır. O zaman süt tozuna geçmeniz doğru olur. Çünkü, pişirilmiş gıdalar her zaman daha az alerji yaparlar.

İnek sütünün egzema yaptığı durumlarda, suyu alınmış keçi sütü iyi sonuçlar vermektedir. Portakal suyu egzema yaptığı zaman, bunun yerine C vitamini verilebilir. Balık yağının alerji yaptığı çocuklara bunun yerine D vitamini verilmelidir.

Çocuğunuz kaşıntılı ağır bir egzemaya yakalandığı halde doktora gitmenize imkan yoksa, ilk iş olarak taze sütten süt tozuna geçiniz. Bunun hiçbir zaran yoktur. Eğer daha büyük yaşta olan çocuğunuz, yumurta yedikten sonra egzema yaralan çıkartıyorsa, ona yumurta vermekten vazgeçiniz. Egzemanm tamamıyla iyileşmesi için en az iki haftaya ihtiyaç vardır. Doktora danışmadan, egzeması geçsin diye çocuğa perhiz yaptırmak doğru değildir.

Unutmamanız gereken şey, ne yapsanız çocuğun egzema smı tamamen geçiremeyeceğinizdir. Birçok durumda, yaranın azmasına mani olmakla yetinmek zorundasınız. Erken çağlarda başlayan egzemalar genellikle birkaç yıl içinde tamamıyla geçer ya da çok hafiflerler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.