Vipbakim

Gözaltı Morlukları Neden Oluşur?

Gözaltı Morlukları Neden Oluşur?

Göz Altı Morlukları ; Gençlerde bile görülebilen bir durumdur gözaltı morlukları. Gözaltı morluğu olan kimseler yorgun, sinirli ve halsiz bir görünüm sergiler. Bazı insanlarda sürekli morarma olurken bazı insanlar zaman zaman azalıp zaman zaman artar.

Dönem dönem oluşabilir ve genetik yapıdan da kaynaklanabilir. Peki neden gözaltı morlukları oluşur?

Göz Altı Morluğu nedenleri ; En önemli nedeni genetik, vücudun güçsüz kalması, uyku problemi, güneş etkileri, yaşlanma ve alerjiler en büyük etkenleridir. Alkol, sigara, kahve ve gazlı içecekleri fazla kullanan insanlarda daha fazla görülür.

Cildin İncelenmesi: Göz etrafındaki deri hassas ve ince bir yapıya sahiptir. Kollajen özelliği az bulunduğundan sebep kılcal damarlarındaki rengi çabuk belli eder. Güneş en zararlı etkidir deriyi inceltme özelliği vardır. Yaşın ilerlemesi de gözaltı derimizi inceltir.

Kılcal Damar Sızıntısı: Kılcal damarlar gözaltındaki çukurlarda sızıntılar oluşturur. Bu durum oluştuğunda sızan kan oksijene maruz kalır. Göz çevresinde siyah renge yakın mor lekeler meydana gelir.

Alerji – Saman Nezlesi: Gençlerde görülen koyu renk lekeler alerjiden olabileceği ihtimalini akla getirir. Saman nezlesi bulunan kişilerde göz altlarında çökme meydana gelir. Nezle meydana geldiği zaman göz ovuşturma burun tıkanıklığı kanın döngüsünü yavaşlatır. Baş ağrısı, tıkanma, zihin dağınıklığı ve bulanık görme zamanla göz altlarında morarmaya sebebiyet verir. Bunun nedeni ise dokuların beslenememesidir. Alerji ile gelen çok sık rastlanılan sorunlarda vardır hapşırık nöbetleri, gözlerin sulanması, öksürük, burun akıntısı, mide bulantısı, kaşıntı, döküntü ve baş ağrısı bunların hepsi gözaltı morlukları için etkendir.

Kalıtım: Özellikle beyaz ciltlerde ve göz çukurları çökük olanlarda bu görülen bir etkendir. Bir çok aileden miras kalabileceği gibi gözaltı morlukları da kalıtımsal olabilir.

Ödem: Birçok alerjiden kaynaklı sorunları size yukarıda açıkladım ama vücut su topluyorsa bunun nedeni tiroit, tuz tüketimi, kalp, sigara karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da ödeme yol açar. Bu sorunları olan insanların kullandığı ilaçlar kan akışına izin vermeyeceği için gözaltı morlukları oluşması kaçınılmazdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.