Vipbakim

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelikte vücutta meydana gelen çoğu değişimden biri de ciltte oluşan lekelenmelerdir. Hamilelikte oluşan cilt lekeleri hormonal değişimin bir sonucudur. Ayrıca daha önce maruz kalınan etkili güneş ışığı ve doğum kontrol hapları da hamilelik döneminde oluşan cilt lekelerinin nedeni olabilmektedir.

Hamilelik döneminde en çok görülen cilt lekesi türü gebelik maskesi olarak da bilinen melasma hastalığıdır. Bu lekelenme deride melanin pigmentinin artması sonucunda oluşur. Yanaklar, alın ve burunda yaygınlaşan kahverengi lekeler şeklinde oluşur.

Hamilelikte oluşan cilt lekeleri hamilelik dönemi bitmesiyle genellikle kaybolurlar. Hamilelikte oluşan cilt lekelerinin bir türü de avuç içlerinde oluşan kırmızılıktır. Bu kırmızılıklarla birlikte aynı zamanda kaşıntı da görülebilir.

Hamilelik Döneminde Oluşan Cilt Lekeleri İçin Neler Yapılabilir?

  • Hamilelik döneminde güneşin çok yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkmamak ve güneşten koruyucu faktörlü kremler kullanmak gereklidir. Hamilelikte oluşan cilt lekelerinin tedavisinde uzmana danışmak çok önemlidir. Bu dönemde doktora danışılmadan alınan ilaçlar bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle hamilelik döneminde oluşan cilt lekelerinden şikayetçi iseniz mutlaka bir cildiye uzmanına gitmeniz önerilmektedir.
  • Hamilelik dönemi cilt lekeleri için evde yapabileceğiniz bir takım tariflerde vardır. Hamilelik döneminde yüzünüzü temizlemek için bol bol doğal süt ile silebilirsiniz. Hamilelik döneminde uygulanması Ebru Şallı tarafından tavsiye edilen maskelerden biri limonlu çilek maskesidir. 4 tane çileği çatalla iyice ezin. Daha sonra üzerine 1 kaşık limon suyu ilave edin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız bu maskeyi cildinize eşit bir şekilde dağıtın. 15-20 dakika bekledikten sonra cildinizi temizleyin. Maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Eğer cildiniz çok kuru ise limon daha çok kurutacağından maskeye bal da ilave edebilirsiniz. Başka bir tarif ise yulaf ezmesi ve elma sirkesi ile yapılan maskedir. 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırıp,1 tatlı kaşığı bal ekleyiniz. Bu karışım hamilelik lekelerinin geçmesi için çok etkilidir.
  • Hamilelikte oluşan cilt lekeleri için önerilen kürlerden bir tanesi de karbonat kürüdür. 1 tatlı kaşığı yoğurt ile 1 çay kaşığı karbonatı karıştırarak köpürtün. Köpüren karışımı bütün yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 15-20 dakika sonra kurumaya başlayacaktır. Maske tamamen kuruduktan sonra ılık su ile masaj yaparak maskeyi temizleyin. Maske haftada bir uygulanmalı ve en fazla bir ay devam edilmelidir.
  • Doğum sonrasında oluşan lekelerden kurtulmak için ise 1 tatlı kaşığı beyaz kil ve 1 tatlı kaşığı yumurta akını karıştırın. Karışım maske kıvamına gelene kadar vazelin ilave edin. Yüzünüze, özellikle lekeler üzerine yoğun olacak şekilde uygulayın.
  • Doğum sonrası hamilelik lekeleri için çeşitli tedavi uygulamaları da yapılmaktadır. Kimyasal peelingler, lazer tedavisi, mezoterapi ve bazı leke kremleri bu uygulamalar arasındadır. Ayrıca bir doktor kontrolünde A,E ve C vitamini takviyesi de alınabilir. Bu vitaminler lekelerin renginin açılmasına katkıda bulunurlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.