Vipbakim

Sivilce Lekeleri İçin Çok Etkili Yöntemler

Sivilce Lekeleri İçin Çok Etkili Yöntemler

Sivilceler ciltteki gözeneklerin tam temizlenmemesi sonucu biriken yağ tarafından oluştuğu gibi sivilce oluşumunda beslenme de çok önemlidir. Sağlıksız ve çok yağlı besinler sivilce oluşumunu tetikleri. (Sağlıklı Cilt İçin Beslenme Tablosu) Ayrıca ergenlik dönemindeki hormonal değişimler, stres ve üzüntü de sivilce oluşumunun baş nedenlerindendir. Sivilceler bazen kendi kendine kaybolurken, bazen de cilt üzerinde leke ve izler bırakırlar.

Sivilce izleri estetik olarak bizleri rahatsız etmektedir. Makyajla bu tip lekeleri kapatmak mümkün olurken aşırı makyaj da cildimize zarar vermektedir. Sivilceleri sıkmak da sivilcenin iltihapının yayılmasına neden olurken aynı zamanda cildi tahriş ederek iz kalmasına sebep olmaktadır.

Özellikle sivilceli geçen ergenlik döneminden sonra sivilce lekeleri nin giderilmesi gerekmektedir. Sivilce izleri yüzeysel ya da derin olabilir. Yüzeysel lekeler kremler ile tedavi edilebilirler. A ve C vitamin içerikli kremler yüzeysel deriyi yenileyerek yüzde bulunan sivilce izlerinin kaybolmasını sağlarlar. Daha derin lekelerde kimyasal peeling ve lazer tedavileri önerilebilir.

Sivilce Lekelerinin Tedavisi İçin Öneriler

Sivilce lekelerinin tedavisi için cildimizi temiz tutmamız gerekmektedir. Cildin günlük bakımını aksatmak gözeneklerin tıkanmasına neden olacağı gibi sivilce oluşumunu da hızlandıracaktır. Bu nedenle sabah uyandığımızda ve akşamları yüzümüzü temizlemeliyiz. Gün içinde de sık sık yüzümüzü yıkayarak temiz kalmasını sağlamalıyız. Temizlenen yüzün üzerine nemlendirici krem mutlaka sürülmelidir.

Vitamin katkılı leke giderici kremler, haftalık uygulanan peeling ve maskeler zaman içerisinde sivilce lekelerinin azalmasını sağlayacaklardır. Evden çıkmadan önce temiz cildin üzerine en az 15 faktör içeren güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Güneş altında çok kalınacaksa ya da açık hava da çalışılıyorsa daha yüksek faktörlü kremler tercih edilmelidir. Güneş tarafından yayılan zararlı ışınlar leke oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca sivilce ve cilt lekelerini koyulaştırmaktadırlar.

Yüz dışında sırt ve kol bölgelerinde de sivilce bulunmaktadır ve bu bölgelerde de sivilce lekelerine sık rastlanmaktadır. Yüzeysel sivilcelerin ve lekelerinin tedavisinde mekanik kazıma denilen yöntemler kullanılmaktadır. Daha derin izlerde ise yine lazer tedavileri ve kimyasal peelingler ön plana çıkmaktadır. Banyo yaparken düzenli olarak kese ve masaj yapmak ölü deriyi atmaya ve cildi canlandırmaya yarayacağı için cildin üzerindeki izlerin kaybolması için de faydalı olacaktır.

Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler

Sivilce izlerinin geçmesi için uzmanların tavsiye ettiği bazı doğal yöntemler de vardır. Bunları, evde bulunan meyve ve sebzeler ile hazırlamak da mümkün. Fakat bu bitkisel kürlerin yüze akşam uygulanması daha uygun olacaktır. Çünkü bitkisel kürlerin sonrasında etkiyen güneş ışığı lekelerin artmasına neden olabilir. Evde bulunan yenileyici ve canlandırıcı özelliği bulunan meyveler ile maskeler oluşturabiliriz. 1 adet elmayı püre haline getirip içine 1 çay kaşığı limon ilave edin. Bu karışımı yüzünüze eşit olarak yayın ve 10 dakika bekleyin. Ilık su ile temizleyin. Aynı şekilde elma yerine patates de kullanabilirsiniz. Yulaf unu, pirinç unu ve bir çay kaşığı tarçın karışımıyla banyo peelingi yapılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.