Vipbakim

Sivilce Lekeleri Sorunu İçin Etkili Öneriler

Sivilce Lekeleri Sorunu İçin Etkili Öneriler

Sivilcenin kendisi ayrı bir sorun, geçtikten sonra ciltte bıraktığı iz ayrı bir sorundur. Ancak bu izler, cilt tipine göre kendiliğinden oluşabileceği gibi, sivilceden bir an önce kurtulmak adına sivilceyi sıkarak da oluşturulması daha yaygındır. Gerek kadın gerekse erkek, ergenlik döneminde itibaren sivilce ve sivilce lekeleri sorununu yaşayabilmektedir.

Birçok birey, çok uzun zamandır, sivilce lekeleri sorunundan kurtulmak için, sayısız yöntem denemiştir. Denenmiş bu sayısız yöntemden herhangi bir sonuç alınamamış olabilir. Ya da bir başkasına iyi gelen bir yöntem, size iyi gelmemiş olabilir. Çünkü herkesin cilt yapısı farklıdır. İşte bu gibi sorunlardan ötürü hala bir çözüm bulamamışsanız, o çözümü sizlere doğal yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederek sunabiliriz. Çünkü doğallığın yerini, hiçbir yöntem tutamaz. Bundan ötürüdür ki, son zamanlarda bitkilerin mucizevi etkilerinden ve bunların kullanılarak yapıldığı cilt maskelerinden daha fazla yararlanmaktayız.

Sivilce lekeleri her ne sebeple oluşursa oluşsun ciltte bıraktığı o kırmızı küçük izler görsel açıdan son derece moral bozucudur. Çoğu insan fondöten ya da kapatıcı kremler kullanarak geçici de olsa bu sorunun üstünü kapatmaya çalışırlar. Ancak bilinmesi gereken bir şey vardır ki, fondöten ya da kapatıcı krem türündeki tüm kozmetik ürünleri, cilde kalıcı zararlar verir. Bu zararlar özellikle ilerleyen yaşlarda belli olur. Sürekli fondöten kullanımı ise daha büyük zararlara neden olacaktır. Kozmetik ürünlerinin fazla ve sık kullanımı cildi yaşlandırır. Bu yüzden cildimize iyi bakmak için sivilce lekeleri sorununa daha doğal ve kalıcı yöntemler bulmak gerekmektedir.

Sivilce İzleri İçin Yapılması Gerekenler

  • Doktor Tavsiyesi. Eğer cildinizdeki sivilce lekeleri çok büyük bir alanı kaplıyor ve sürekli artıyor ise, her şeyden önce yapmanız gereken ilk şey bir cilt doktoruna görünmektir. Çünkü bazı sivilce sorunları alerjik etkilerle de çoğalabilmektedir. Siz kendinizce bir çözüm üretmeye ve mümkün olduğunca doğal yöntemler kullanmaya çalışsanız bile, eğer ki cildinizin kullandığınız maddelerden bir tanesi alerjisi varsa, cildinizde daha kötü sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden herhangi bir uygulamaya geçmeden önce ilk olarak bir cilt doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Cilt doktorunuzun tavsiyeleri ile doğal ürünlerden oluşturan kremleri ya da evde kendinizin uygulayabileceği basit yöntemleri deneyebilirsiniz. Eğer cildinizin herhangi bir maddeye alerjisi yok ise, o zaman da internet üzerinden ya da uzman kişilerin paylaştıkları maske önerilerini yapıp uygulayabilirsiniz.
  • Sivilcelere Dokunmayın! Sivilce lekeleri sorunun, genellikle sivilce sıkılması, kopartılması ile meydana geldiğini belirtmiştik. Cilt sağlığınız açısından hiçbir sivilceyi ya da yara izinizi kopartmayın. Bu durum iltihaplanmanın cildinize bulaşmasına ve bunun da farklı sivilceleri oluşturmasına neden olabilir. Ayrıca koparılan sivilcenin izi de son derece geç bir sürede iyileşmektedir. Hatta çoğu iz de kalıcı olabilmektedir.
  • Ellerinizi Yıkayın. Sivilce lekelerine bir çözüm bulabilmek için, öncelikle daha fazla sivilcenin oluşumunu da engellemek lazım. Bu yüzden ellerinizi yıkamadan pek fazla yüzünüze temas ettirmemeye çalışınız. Bu özellikle hassas ciltler için daha çok dikkat edilmesi gereken bir şarttır.
  • Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Sivilcenin oluşmasında başı çeken, yağlı yiyeceklerden uzak durmaya gayret ediniz. Ya da çok fazla tüketmemeye özen gösteriniz.
  • Cildinizi temizleyin. Her akşam mutlaka doğal temizleyici yöntemler ile cildinizi temizleyiniz. Makyajınızla uzun süre durmamaya ve makyajınızı silmeden uyumamaya özen gösteriniz.
  • Aşırı makyajdan kaçının. Aynı şekilde fazla makyaj yapmaktan kaçınınız. Çünkü abartı boyutunda yapılan makyaj, ciltteki gözenekleri kapatarak cildin hava almasını engeller. Bu durum doğal olarak birçok sivilcenin oluşmasına, sivilcelerin koparılması ya da kapatılmaya çalışılması ise de sivilce lekeleri sorununa yol açacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.