Vipbakim

Sivilce Nasıl Geçer, Sivilceler İçin Çok Etkili Maske Tarifleri

Sivilce Nasıl Geçer, Sivilceler İçin Çok Etkili Maske Tarifleri

Ergenlik dönemi ile tanıştığımız sivilce kavramı pek çoğumuzun hayatının bir döneminde önemli bir sorun halini almış ve sonrasında da tıbbi çözümlerle birlikte pek çok alternatif çözümü de hayatımızın içine sokmuştur.

Aslında hormonel değişikliklerin birer yansıması olan sivilceler, ergenlik dönemi ile vücudun gelişen biyolojik yapısının gösterdiği bir tepkimedir de diyebiliriz. Peki sivilceler nasıl geçer sorusuna verilebilecek net bir cevap var mıdır?

Bu soruya cevap herkes için aynı olmadığından net bir cevap vermek zor ancak sivilcelere karşı etkili olan ve farklı cilt tiplerinde olumlu sonuçları gözlenen evde yapılabilen doğal maskeler bulunmaktadır.

Sivilce ve Akne Önleyici Tonik

  • 1 adet rendelenmiş salatalık
  • 2 bardak kaynar su
  • 1 çay kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tuz

Koyu renkli boş bir şişe içerisine rendelemiş olduğunuz salatalığı doldurun. Rendelenmiş salatalık içerdiği zengin çinko ve kükürt miktarı ile akne oluşumu ve sivilcelerin önlenmesinde etkilidir. Sonrasında 1 çay kaşığı sirke, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı tuz ve 2 bardak kadar kaynar suyu şişe içerisine ilave ederek hazırlamış olduğunuz kürü 24 saat kadar bekletin.

Ertesi gün hazırlamış olduğunuz doğal toniği bir tülbent vasıtasıyla süzerek uygun bir kap içerisine alınız. Artık doğal sivilce ve akne düşmanı toniğimiz hazır. Cildinizdeki akne yoğunluğuna göre bu kürü sabah akşam veya sabah, öğle ve akşam olmak üzere uygulayabilirsiniz. Düzenli uyguladığınızda 14-20 gün içerisinde sivilcelerinizde %50 oranında bir azalma ve daha canlı bir cilde kavuşacaksınız.

Limona ve Yoğurt Maskesi

  • Yarım limon
  • 1 çay kaşığı yoğurt

Limon zengin C vitamini içeriği ve yapısındaki sitrik asit sayesinde cildinize uyguladığınızda cildinizi gererek hafif büzer. Cilt dokusunda büzülmeye bağlı olarak harekete geçen sivilce gözenekleri maskenin de etkisiyle kurumaya başlar. Hava alan cilt gerginleşerek cilt üzerindeki ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar.

Limon aynı zamanda beyazlatıcı bir etkiye de sahip olduğundan cildinizin renginde açılma görebilirsiniz. Bu sebeple maskeyi uyguladıktan sonra birkaç saat güneşe çıkmamanızda fayda vardır.

Maskenin yapılışı ise oldukça kolay. İlk olarak yarım limonu bir çay tabağına iyice sıkın ve ardından 1 çay kaşığı kadar yoğurt ilave ederek karıştırıp bir pamuk veya kalın kulak çöpü ile cildinize uygulayın. Uygulama sonrası 15 dakika kadar bekleyin ve bol ılık suyla durulayın. Cilt tipinize göre 2-3 günlük periyotlarda bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.