Sivilce Neden Çıkar?

Sadece kadınların değil aynı zamanda erkeklerin de korkulu rüyasıdır sivilceler. Daha ergenlik yıllarından itibaren cildimizin tanıştığı ve bazılarımızın belki yıllarca mücadele ettiği konuların başında gelir. İlk akla gelen sebepleri arasında; yağlı ve baharatlı yiyecekleri fazlası ile tüketme, genetik sebepler, stres, yağ bazlı ve kozmetik içeriği yoğun olan ürünlerden tüketme gibi nedenleri sayabiliriz. Cildimizde oluşan sivilcelere kendi başımıza müdahale etmek gibi bir yola gitmek de, onların daha geç iyileşmesine neden olur.

Hatta artırabilir de. Sivilce yaraları nasıl geçer gibi bir sorununuz olduğunda izlenecek en akılcı yol, elbette bir uzmana başvurmak olacaktır. Dermatoloğunuzun doğru teşhisi ve uygulayacağı tedavi yöntemi ile belki de hızlıca vedalaşacaksınız sivilceleriniz ile. Tabi sizin de bunu evde destekleyecek bir takım yolları izlemeniz gerekiyor. Her şeyden önce cildinize uygun ürünleri tercih etmelisiniz.

Sıklıkla makyaj yapan biri iseniz çok kaliteli malzemeleri tercih etmelisiniz. Cilt bakım ürünleriniz kozmetik içerikli olmak yerine daha çok medikal içerikli olmalıdır. Bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek de büyük önem arz ediyor. Çünkü artık biliyoruz ki; tükettiğimiz yiyeceklerin içeriğinde pek çok farklı madde ve karışım mevcut. Bunların özellikle baharat ve yoğun yağ oranı ile karma yapılmış olanları, ne yazık ki vücudumuza, başta da cildimize zarar vermekte.

Sivilce Yaraları Tehlikeli midir?

Aslında bu duruma göre değişiklik içeren bir konudur. Çünkü sivilcelerimizin neden oluştuğu, sonrasında ki sürecin nasıl devam edeceğini de belirler. Mesela; uzun yıllardır devam eden ve doğru şekilde müdahale edilmeyen sivilcelerimiz başımıza dert açabilir. Hele de evde kendimiz onarmaya çalışmış isek, daha da zor durumda kalabiliriz. İnternet ortamında tavsiye olarak bulabileceğiniz pek çok yazı bulunmakta. Ama bunların pek çoğuna itibar etmemeli ve akılcı bir yol ile çözüm aramalısınız.

Ama ille de evinizde ilk olarak bir çözüm denemek isterseniz, yukarıda saydığımız kuralların yanı sıra, bitkisel olarak sarımsağı önerebiliriz. Sarımsak içeriğinde yer alan maddeler dolayısı ile kurutucu bir özelliğe sahiptir. Özellikle yağı yoğun olan bölgelerde daha çok işe yarayabilir. Sarımsağı ortadan ikiye keserek, yavaş hareketler ile sivilceli bölgeye sürebilirsiniz. Sarımsak haricinde, limon ve sodalı karışımı da öneren bitkisel uzmanlar, hatta aktarlarda satılan ve bakanlık onaylı ürünler de işinize yarayabilir.

Sivilce yaraları nasıl geçer derseniz ve evde çözüm ararsanız bu basit yol ile başlangıç yapabilirsiniz. Sonrasında daha çok sızı, yanma ya da sivilcede artış gözlemlerseniz mutlaka bir uzman hekime görünmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde artık hemen her yaşta insanın karşılaştığı sorunlardan biri olan sivilce sorunu ve “sivilce yaraları nasıl geçer”  sorunu, önüne geçilemeyecek bir problem değildir. Yeter ki sabırlı olun ve sonucu düşünerek tedavi kurallarını doğru bir şekilde yerine getirin.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top