Vipbakim

Sivilceler İçin Aspirin Ve Limonun Faydaları

Sivilceler İçin Aspirin Ve Limonun Faydaları

Özellikle ergenlik döneminde atak olan sivilce, ciltte fazla yağ, ölü hücre ve bakteri birikimi sonucu oluşan tıkanma ile ortaya çıkar. İçerdiği doğal asit ile cilde büyük faydası olan aspirin ve limonun sivilceye faydaları ise saymakla bitmez. 

Sivilce neden oluşur?

Ciltte bulunan yağ bezleri “sebum” üretir. Ancak ergenlikteki ani hormon değişimleri, kullanılan ilaçlar ve düzensiz beslenme sonucu sebum üretimi artar ve yağ bezleri aktifleşir. Gözeneklerin birikimler sonucu tıkanması ve sebum artışı ile birlikte sivilce oluşumu hızlanır. Hormonların en aktif olduğu 25 yaşına kadar sivilce oluşumu görülür.sivilce-limon-tedavisi

Sivilceleri sıkmalı mıyız?

Sivilce, oluşumuna göre küçük kırmızı kabarıklık veya irinli olabilir. Sivilceleri sıkarak yok etmeye çalışmak, her zaman geride iz bırakır. İri sivilcelerin sıkılması ise ciltte çökmelere neden olabilir.

Sivilce Oluşumuna Doğal Maskeler

Aspirin ve limonun sivilceye faydaları çok hızlıdır ve kalıcıdır. Aspirin salisilik asit, limon ise sitrik asit içerir ve antibakteriyeldir. Limon suyunun ayrıca cilt lekelerine de faydası vardır. 6 adet aspirin

ve 1 adet limon suyu, bal veya karbonat ile karıştırılarak hazırlanan maske, ihtiyaca göre en fazla haftada 3 kez, cildin tamamına uygulanıp yarım saat kadar yüzde tutulduğunda sivilceler tamamen kaybolacaktır. Eğer cildiniz kuru ise bu maskeye 2 kaşık zeytinyağı da katılabilir.

Aspirin ve limonun sivilceye faydaları sadece sivilce oluştuğunda değil, oluşmadan da engellemesi şeklindedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.