Vipbakim

Sivilcenin Nedenleri ve Çözüm Yolları

Sivilcenin Nedenleri ve Çözüm Yolları

Sivilce, insan yaşamı boyunca çok sık rastlanan bir cilt sorunu olmakla beraber, oluşma nedenleri çoğu sebebe bağlı olabilir.

10’lu yaşlarda buluğ ile devreye giren büyüme hormonları, gözeneklerin genişlemesi ve bunların sonrasında artan yağ miktarı, makul bir temel bakım ile ciltten uzaklaştırılmazsa sivilcelere ve siyah noktalara neden olur.

Bu nedenle cilt bakım yaşının, buluğ yaşı ile aynı paralelde olduğunu unutmamak gerekir.

Sabun Sivilceye iyi Gelir mi?

Sivilce oluşumunu önlemek için sabun kullanımı doğru değildir! Birçok ebeveyn, buluğ dönemindeki çocuklarının cildindeki sivilcelerden kurtulması için sabun kullandırmayı makul görür.

Oysaki sabun, uzun vadede cildin “pH5.5” dengesini bozmakta ve cildi serbest radikallere karşı savunmasız hale getirmektedir.

Ayrıca sabundaki sud kostik adı verilen kimyevi madde sudaki klor ile bir araya geldiği zaman gözenekler içerisine çöker ve gözeneğin tıkanmasına neden olur.

Bu da, gözenekten, pH dengesini oluşturan yağ ve ter bezlerini salgılarının cilt yüzeyine çıkmasını engeller. Zamanla aşınan ciltte egzama oluşumu dahi gözlenebilir.

Mutlaka buluğ çağındaki çocuklarınıza, cilt tiplerine makul köpüklü veya jel temizleyiciler kullanma alışkanlığını edinmelisiniz.

Ayrıca temizleme aşamasından sonra, yine cilt tiplerine makul bir nemlendirici ile cilt bakımlarını tamamlamaları önem sarf etmektedir.

Sivilce için beslenme

Yanlış beslenme alışkanlıkları sivilce oluşumunu harekete geçirir! Ciltteki sivilce oluşumunu, beslenme alışkanlıklarımız da tetiklemektedir. Örneğin cips, kola, çikolata, çekirdek gibi ürünler, yoğun tüketimi sakıncalı olan grupta sayılırlar.

Ayrıca trans yağ içeren fast-food tüketimi de aynı problemin ortaya çıkmasına neden olur.

Sindirim sistemi sorunlulukları sivilce sorununa yol açabilir! Bazen 35 – 50 yaş aralığındaki kişilerde bile sivilcelere ve hatta aknelere rastlayabiliyoruz.

Buradaki nedenler incelendiğinde, içlerinde en kayda dşayet olanı olarak sindirim sistemi sorunlulukları gösterilebilir.

(Kabızlık, gastrit, ülser, reflü, karaciğer rahatsızlıkları ve böbreklerin yetersiz çalışması) Bu tarz bir problem yaşanıyorsa, sivilce sorunu doğru teşhis ve akabinde tedavisi için, ilk önce bir gastroloji uzmanına görünmeniz en doğrusu olacaktır.

Uygun tedavi ile birlikte, cildinizdeki soruna makul ürünler kullanmanız da problemin izden hızla kurtulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca adet düzensizliği de (düzensiz hormonsal yapı) akne ve sivilce oluşumuna imkan sağlamaktadır.

Hamilelik döneminde sivilce problemine

Hamilelik döneminin ilk aylarından başlayıp, 5. ve 6. aylarına kadar kurtulamadığımız probleminizden biridir istenmeyen sivilceler. Bunun başlıca nedeni, annenin bedeninde hızla artan yağ miktarı ve hormon seviyesidir.

Gözeneğin genişliği ile dışarı atılan yağ miktarı doğru orantılı olmaz ise, gözenekte biriken yağ, bakteri oluşturur ve sivilce oluşumuna zemin hazırlar.

Elbette hamilelik döneminde kullanılan cilt bakım ürünlerimizi özenle seçmeliyiz, diğer taraftan, bu hiçbir biçimde cilt bakımı yapmayacağımız anlamına gelmemelidir.

Kirlenen ellerimizi yıkamayı nasıl ihmal etmiyorsak, duş alıp saçlarımızı nasıl temizlemekten vazgeçmiyorsak, hamilelik döneminde de cilt temizliğimiz den kat’iyen vazgeçmememiz gereklidir. Hamilelik dönemindeki cilt bakım ürünleri için kadın hastalıkları ve doğum hakimine danışılması tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.