Vipbakim

Çocuğun Yabancı Cisim Yutması

Çocuğun Yabancı Cisim Yutması

Küçükken belki de hepimizin başına gelmiş olan durumlardan birisidir. Sadece yutuyor olsak bile iyi; bu durumun buruna kaçması aşaması da karşımıza çıkıyor ve aile bireyleri de bu durumdan hem rahatsız oluyor hem de büyük bir korku kapladığını da görebiliyoruz. Çocuğun yabancı cisim yutması; kimi zaman bizim tekelimizde olmayan bir durum olarak karşımıza çıkmaya başlamaktadır. Sadece 1 dakika bile yalnız bıraksak; o an ağzında ya da ağzına atmak üzere elinde farklı cisimler görmekteyiz. O halde bunlar için neler yapmalıyız.

Oyuncak Parçaları ve Kuruyemiş

Çocuklarınızın özellikle 1-2 yaş arasında olduğu dönemler; büyük bir ihtimalle yeni keşif dönemi olduğu için her şeye el atma dönemleri olarak da bilinmektedir. Bu gibi dönemlerde ise; çocuklarınızı bir an bile olsa yalnız bırakmamak en doğru seçeneklerden birisi olacaktır. Yine de her duruma karşı tedbirli olmalı ve tedbiri elden bırakmamamız gerekecektir. Eğer yabancı cisim yüzünden ölümlerin ve dünya genelinde bakıldığı zaman bu sorun yüzünden ölümlerin; sıralamada 5. sırada olduğunu bilseydiniz; çok daha temkinli yaklaşabilirdiniz. Bu bağlamda 3 yaşın altında ki çocuklara kuruyemiş vermeyin ve küçük oyuncaları elletmeyin.

Mıknatıs Parçaları ve Piller

Piller ve aynı zamanda mıknatıslar zaman içerisinde mide delinmesine neden olacaktır. Bir süre geçmeden bu parçaların alınması, çocuğun midesi açısından ve sağlığı açısından da gereklidir. Sadece pil ve aynı zamanda mıknatıs parçaları değil de; oyuncak parçaları da çocuklarınızın midesine kaçabilecektir. Bununla da kalmayıp; yutulan bu cisimler bir süre sonra mide zehirlenmesine kadar gidebilecektir. Metal para yutma gibi durumlar ile de karşı karşıya kalabilmekteyiz. 6 ay ile 4 yaş arasında ki çocuklar da çok daha fazla görülen bir problem olarak görmekteyiz.

Öksürme, Ani Morarma ve Solunum Sıkıntısı

Çocuklar, bir şeyler yuttuğu zaman içerisinde ailelerine söylemekten kaçınırlar. Bunun sebeplerinden birisi; ailelerin baskı kuracak olması iken kimi zamanda söyleyecek birileri bulunmamaktadır. Çocuğunuzda oyun esnasında; öksürme, aniden oluşan yüzde morarma ya da solunumda sıkıntısı çekiyorsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Erken tanılarda kurtulma oranı elbette yüksektir ama geç kalındığı zaman; solunum yolunda sıkıntı olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.