Vipbakim

Çocuğunuza Tokat Atmanın Gelecekteki Etkisi

Çocuğunuza Tokat Atmanın Gelecekteki Etkisi

Yaramazlık yaptı diye çocuklara tokat atmak aslında onların hayatlarından, karakterlerinden pek çok şeyi çalmaktır.

Tokatla Çocuk Terbiye Edilir Mi?

Her çocuk yaramazlık yapar ve bazen tahammülsüz olan anne babalar da tokatla cezalandırır. Çoğu anne babanın bu davranışı istemsizce yaptığı düşünülse de bir anlık sinir çocuğunda pek çok şeye mal olacaktır. Hele ki bu tokatlar kronik bir hal almışsa zarar çok daha büyüktür. Attığınız tokadın zararlarını görün ki çocuğunuzu disipline etmek için yeni ve geçeli yöntemler bulun.

Attığınız her tokat çocuğunuzun ruh sağlığına indirilen bir darbedir. Tokada maruz kalan çocuk haksızlığa uğradığını düşünür ve bunun karşısında daha çok öfkelenir. Kişisel alanının ihlal edilmesi hissine kapılan çocuk kendine güvenini kaybeder. Sadece tokat atan kişiye değil, tüm çevresine karşı güvensizleşir.

 

Tokat karşısında korkan çocuk içine kapanır. Ses çıkarırsa ikinci bir tokat yeme korkusu ile kin ve öfkesini içine atar. İçinde biriken isyancı ruh büyüdüğü zaman suça yatkınlık olarak kendisini gösterir. Tarihteki en vahşi suçlular en çok şiddete maruz kalmış olanlardır.

Anne baba çocuğuna her zaman rol model olan kişidir. Eğer çocuğuna tokat atarsa çocuk bunu yapılabilen bir davranış olarak kodlar. Çocuğunuzun arkadaşlarına tokat attığını görürseniz hiç şaşırmayın, çünkü sizin eseriniz. Bu durum ilerde sizin aciz olduğunuz bir dönemde size bile uygulanabilir. Çocuklara tokat atmak onlar için bu davranışı normalleştirir.

 

Tokat Atmayın, Değer Verin

Çocukların kendi haklarındaki izlenimleri, düşünceleri, karakteri dışarıdaki kişilerin onlara nasıl davrandığına göre şekillenir. Çocuklarla en çok ilgilenen kişiler olarak anne babaları çocuklara değerli hissettirmelidir. Kendini değerli hisseden çocuk kendisine güvenecektir. Tokat atmak ise çocuğu değersiz görmek ve hatta aşağılamaktır. Çocuğunuzun kafasını karıştıracak ve karakterini bozacaktır. Endişesi, değersiz ve işe yaramaz hissi, duygusal karmaşası giderek artacaktır.

Çocuklara tokat atmak sadece anne babalarının değil öğretmenlerin de sıklıkla yaptığı bir davranıştır. Anne babadan sonraki rol model olan öğretmenler de bu konuda oldukça hassas davranmalıdır. Hiç kimsenin hiçbir çocuğu tokatla terbiye etmeye hakkı yoktur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.