Vipbakim

Çocuk Disiplin Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Disiplin Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru bir şekilde çocuk yetiştirmek için çocuk disiplin ederken dikkat edilmesi gerekenler kapsamında bir araştırma yapabilirsiniz.

Çocuk Disiplin Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuğunuzun disiplin edilmesi doğru şekilde olmalıdır. Ona zarar vermeden, psikolojik olarak en iyi şekilde hitap ederek disiplin edebilirsiniz. Çocuk disiplin ederken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusuna verilen cevap dahilinde, çocuğunuzu nasıl yetiştirmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Sözünüzün dinletilmesi ve sorunsuz şekilde büyümesi için doğru şekilde disiplin etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bilgi – Beceri  Aktarımı;

Çocuğunuzun disiplin edilmesi, aslında ona sizin tarafınızdan bilgi ve becerinin aktarılmasıdır. Bunun nasıl aktarılacağı ise doğru şekilde disiplin etmeniz için önemlidir. Dikkat etmeniz gereken ona emir vermeden, kararlarının sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlamaktır. Ona ne yapmasını gerektiğini söylemek yerine, doğru olanı yapması gerektiğini öğretmelisiniz. Ayrıca doğruyu da kendisi seçerek bulmalıdır. Aksi halde çocuğunuzun disiplin anlayışı çok farklı bir boyuta taşınabilir.

Anlama Kabiliyeti;

Çocuğunuzun kaç yaşında olduğu da önemli. Çocuğumu nasıl disiplin ederim şeklinde sorulmuş olan bir soru eksik kalacaktır. Çünkü kaç yaşında olduğu da disiplin edilmesi için önemlidir. Mutlaka anlama kabiliyetine göre disiplin etmeniz gerektiğini unutmayın. Doğru şekilde hitap etmek, doğru şekilde bir şeyleri yapmasını sağlamak tamamen sizin elinizdedir. Onunla konuşarak, onun seviyesine inerek mümkün olan en sakin halinizle doğru ve yanlışı kendisinin ayırt etmesini sağlamalısınız.

 

Hata Yapmasına İzin Verme;

Hiçbir çocuk direkt olarak doğruyu bulamaz. Sizin sürekli olarak doğruyu ona göstermeniz becerilerinin gelişimine engel olabilir. Bunun için doğruyu bulmasını kolaylaştırabilirsiniz. Hata yapmasına izin vererek, kendisinin doğru olanı bulmasının sağlamalısınız.

Çocuk Disiplininde En Büyük Yanlışlar

Disiplin etmek istediğiniz çocuğunuz için çok büyük hatalar yapabilirsiniz. En önemlisi onun kendi kararlarını verme kabiliyetini güçsüzleştirme, sessiz olmasına neden olma gibi problemler söz konusu olabilir. Bunun için mutlaka doğru şekilde disiplin etmeniz gerekir. Bunu asla sesinizi yükselterek yapmamalısınız. Kalabalık bir ortamda ona ne kadar hatalı olduğunu anlatmaya çalışmamalısınız. Çocuk disiplin ederken dikkat edilmesi gerekenler bunlardır diyebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.