Vipbakim

Çocuk eğitiminde ödül ve ceza sistemi nasıl uygulanmalıdır?

Çocuk eğitiminde ödül ve ceza sistemi nasıl uygulanmalıdır?

Bir olay karşısında koşul öne sürmek; belki de en büyük yanlışlardan birisidir. Özellikle de bunu bir çocuktan beklemek ve bir çocuk için bu durumu öne sürmek ileri ki yaşantısında ve şu an ki yaşantısında en sıkıntılı durumlardan birisi olarak karşınıza çıkacaktır.

Çocuklara bir şey yaptırırken; bunu yap, böyle yapacağım ya da bunu yapmazsan böyle yapacağım demek ne kadar doğrudur? Ya da çok daha ne bir ifade ile; çocuklara ödül ceza yöntemi uygulamayın. Bu tarz çocuklar bu sayede hayatlarında her zaman için sıkıntı çekiyorlar.

Ödül Ceza Yöntemi Nedir? 

Çocuklar üzerinde bir baskı kurmak; belki de en tehlikeli sonuçların habercisi olarak karşımıza çıkacaktır. Çocuklara bir işi yaptırırken ya da bir şekilde bir hatasını gördüğünüz zaman ceza vermek; o çocuğun ileri dönemde ki yaşlarda da her durumu lehine çevrilmesini isteyecektir.

Bunu şu an için aile yapıyor olsa bile, ilerleyen zamanlarda kim yapabilir? Bir ödev yaptırırken, eğer ödevini bitirirsen sana bir çikolata vereceğim ya da bitirmezsen bugün çikolata yemeyeceksin demek; en büyük yanlışlardandır.

Ödül Ceza Yöntemi Yerine Ne Yapılmalıdır?

Bir durum için ya da herhangi bir yaptırım için koşul öne sürmekten ise; yaptırılan bir davranış için, eğer bunu yaparsan sonucunda böyle güzel bir şey kazanma ihtimalinde artar gibi bir durum öne sürebilirsiniz.

Koşulsuz sevgi; ancak anne ve babaya özgü bir durum ilen ve hayvanları bile koşulsuz bir sevgi çerçevesinde seviyor iken; neden çocuklarımıza koşul karşılığında sevgi verelim ve bu sevgiden bir kıymet bekleyelim? Elbette bekleyemeyiz ve bu çerçevede kendimizi değerli kılacak bir durum ortaya çıkartamayız.

Çocuklarınızı karşınıza alın ve iletişim halinde olun. İletişimden yoksun bir çocuk; aynı zamanda öz güven bakımından da eksik bir çocuk olacaktır. Ne okul hayatında ne de iş hayatında kendini gösteremeyecektir.

Çünkü ne yaparsa yapsın; bir koşula bağlı olduğunu düşünerek hareket edecek ve doğru veya yanlış olsun, bir adım atmaktan korkacaktır. Bu bağlamda da; kendilerine yer edinme konusunda güçsüz kalacaklardır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.