Vipbakim

Çocukla Tatile Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukla Tatile Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük mucizeniz artık kollarınızda ve yaşamınızın bir parçası! Özellikle sıcakların iyice bastırdığı bu güzel yaz günlerinde artık büyümeye başlayan “mucizenizle” birlikte güneşin ve tatilin tadını çıkarmanın tam zamanı! Nasıl mı? Cevaplar yazımızın devamında…

Güneş kremi olmazsa olmaz!

Öncelikle şunu unutmamalısınız ki uzmanlar, üç yaşın altındaki çocukların direkt güneş ışığına maruz bırakılmaması gerektiği konusunda anne-babaları uyarıyor. Küçük çocuğunuzla birlikte bu sıcak günlerde dışarıya çıktığınızda ise en az 30 koruma faktörlü, mineral (fiziksel) filtre içeren, suya-kuma dayanıklı, parfüm ve alkol içermeyen, “organik” güneş koruma ürünlerini tercih etmelisiniz. Güneş koruyucuyu cildin emerek alt katmanlara geçirebilmesi için dışarıya çıkmadan yarım saat önce çocuğunuza uygulamalı, iki saatte bir bu uygulamayı tekrarlamalısınız.

cocuk-ile-yaz-tatili
Yolculuğunuz sırasında…

Çocuğunuzla birlikte eğer özel aracınızla yolculuk yapıyorsanız; sık aralıklarla mola vermeniz iyi olacaktır. Ayrıca aracınızın yolculuk öncesi temizlenmiş olması; uzun bir yolda miniğinizin toza maruz kalmasını da engelleyecektir.

Eğer bebeğinizi hala emziriyorsanız ve tercih ettiğiniz yolculuk aracı uçak ise; uçağın iniş ve kalkış zamanlarında, orta kulak basıncını dengelemek amacıyla, bebeğinizi emzirmeniz yararlı olacaktır. Eğer çocuğunuz biraz daha büyük ise; sakız çiğnetmeniz de basınca karşı etkili bir yöntemdir.

Güneş gözlüğünün camlarına dikkat!

Uzmanlara göre; doğumdan ergenliğe kadar olan zaman diliminde, gözler en hassas dönemini yaşar. Bu dönemde çocuğunuza mutlaka güneş gözlüğü kullandırtmalı ve alacağınız gözlüklerin UVB veUVA ibaresi olup olmadığına özen göstermelisiniz. Hafif, kırılmaya dayanıklı, üstelik ekonomik olan “organik camlara” sahip güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz.

Suyu ihmal etmeyin!
Hareketli olan küçük çocuklarınız özellikle yaz aylarında fazlasıyla su kaybeder. Güneş çarpmasına ve su kaybına karşın bünyelerinin dayanıklı olması için çocuklarınıza bol sıvı içirmelisiniz. Unutmayın, çocuğunuzun günlük su tüketimi, vücudunun su kaybı ile denge içinde olmalıdır.

Sinek kovucu

İki aydan büyük bebeğiniz ve küçük çocuklarınız için sinek kovucu spreyleri kullanabilirsiniz. Ancak bu spreylerin çocuklara zararı olmayan, organik içerikli doğru ürünler olduğundan mutlaka emin olmalısınız.yaz-tatilinde-cukla-yapilmasi-gerekenler
Giysilerine özen gösterin

Sıcaklardan çocuğunuzun etkilenmemesi için açık renk ve bol kıyafetleri tercih etmelisiniz. Ayrıca giysilerin kumaşına da dikkat etmeniz küçüğünüzü rahatlatacaktır. Pamuklu, teri rahatça emen kıyafetler özellikle küçük bebeklerinizin cildinin tahriş olmasını, isilik oluşmasını engeller. Dışarı çıkarken mutlaka şapka takmanız yine güneşin zararlı etkilerinden küçüklerinizi korumanız için önemlidir.

Nemlendirici krem
Bebeğinizi ya da küçük çocuğunuzu denize soktuktan sonra cildinin gerilmesine engel olmak için katkı maddesi içermeyen, doğal bir nemlendirici uygulamalısınız. Bu ürünlerin PH dengesinin çocuklar için uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.