Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri?


Migren; son zamanlarda herkeste sık görülen bir hastalıktır. Kronik bir hastalık olarak karşımıza çıkan baş ağrısı, aslında sadece yetişkinlerde değil; aynı zamanda çocuklarda da karşımıza çıkmaya başlamıştır. Yetişkinlerde oluşan baş ağrısı; aslında kolay bir şekilde geçerken, her ne kadar kimi zaman o kadar kolay olmasa bile, çocuklarda oluşan bu baş ağrısı çok da kolay bir şekilde geçmemektedir. Özellikle de ilaç alma yaşının sıkıntılı olduğu bir yaşta ise çocuğunuz; bu baş ağrısı ile pek de kolay bir şekilde vakit geçiremeyecektir. Çocuğun baş ağrısı nasıl geçer, bu konu hakkında biraz bilgi verelim.

Baş Ağrısının Çocuklardaki Etkisi

Çocuklarda oluşan baş ağrısı, son zamanlarda migrene dönüşüyor. Her ne kadar çocuklarda görülme oranı; 3 ile 10 arasında değişiklik gösterse bile, sıkıntılı bir sürecinde olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarda görülen bu baş ağrısı zamanla azalırken, ergenlik çağına gelindiği zaman kızlarda 2 kata kadar bir artış göstermektedir.

Çocuklarda oluşan baş ağrısı; ebeveynlerde bir tür sıkıntı ve aynı zamanda strese neden olabilmektedir. Huzursuz olan aile bireyleri, bu konular hakkında ne yapacaklarını bilemeyip çocukları bu zaman çerçevesi içerisinde çok daha fazla strese ve baş ağrısına sürüklerler. Huzursuzluk ortamı ile ortaya çıkan migren; kusma, sese ve aynı zamanda ışığa karşı duyarlı olma, mide bulantısı ve bunlar gibi kimi problemleri ortaya çıkartmaya başlamıştır.

Bilgisayar ve Gürültülü Müzikten Uzak Durulmalı

Zaman ilerledikçe çocuklar çok daha fazla bilgisayar ile haşır neşir olmaya başlarlar. Bu aslında kimi zaman büyük bir etkisi görülen durum olmasa bile; genellikle iç sıkıntılara neden olabilmektedir. İç sıkıntılar olarak bahsedilen bu durum ise; baş ağrısı olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu gibi zamanlarda; kola, çikolata ve bilgisayar gibi faktörler ve besinlerden çocuklarınızı uzak tutmalısınız.

Gürültülü müzik migreni tetikleyen bir diğer faktör olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu da aynı zamanda çocuklarda büyük depresif anlara da sebep olabilmektedir. Çocuklarınızı migrenden ve aynı zamanda orta düzeyde ki baş ağrılarından kurtarmak için; gürültülü müzik ve aynı zamanda bilgisayardan uzak tutmalısınız.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top