Vipbakim

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusu aslında bütün annelerin cevap aradığı bir konudur. Burun tıkanıklığı tahmin edildiği üzere çeşitli sebeplerden oluşabilir. Bu sebeplerin başında soğuk algınlığı, alerji, üşütme, burundaki kan damarlarının çeşitli sebeplerden iltihaplanması vb. gelmektedir. Çocuğunuzun tıkanık burnunu açmak istiyorsanız ilk olarak alanında uzman bir çocuk doktoruna götürebilirsiniz. Doktorunuz gerekli olan tahlilleri yaptıktan sonra çocuğunuza uygun bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Peki, çocuklarda burun tıkanıklığı neden olmaktadır?

Burun Tıkanıklığının Sebepleri

  1. -Geniz eti
  2. -Alerjik Nezle
  3. -Grip
  4. -Üşütme
  5. -Soğuk algınlığı
  6. -Burunda kemik
  7. -Geniz eti
  8. -Büyük olan bademcikler
  9. -Burundaki şekil bozukluğu
  10. -Buruna alınan darbeler burun tıkanlığı oluşmasına sebep olabilir.

Yukarıdaki belirtilen sebepler, çocuklarda burun tıkanıklığı konusunda en çok karşılaşılan ilk 10 sebebin arasına girmektedir. Görüldüğü gibi, çocuklardaki burun tıkanıklığının aslında korkulacak bir sebebi yoktur. Çoğu anne doktora gitmeden evde bitkisel yöntemlerle çocuklarını tedavi etmektedir. Basit çarelerle çocuğunuzun burnunu açabilir, rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz. İşte çocuklarda burun açmak için tercih edilebilecek yöntemlerden bazıları!

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Düzelir?

Buhar makinesi: Buhar makinesi, çocukların tıkanık burunlarını hızlı bir şekilde açmaktadır. Çocuğun bulunduğu odaya ya da uyuduğu alana bu makinelerden koyabilirsiniz. Makinenin verdiği hafif buhar, burun kanallarını açacaktır. Çocuğunuz bu sayede rahat uyuyabilir, rahat yemek yiyebilir.

İstirahat edin: Diğer basit rahatsızlıklarda olduğu gibi, burun tıkanıklığında da bol bol dinlenilmesi iyi gelmektedir. Uyku vücudumuzun hasarlı kısımlarını hızlı bir şekilde iyileştirmektedir. Çocuğunuz eğer uyumak istemiyorsa, uzanması yeterli olacaktır. Bu şekilde burun tıkanıklığından kısa sürede kurtulabilir.

Burun spreyi kullanmalısınız: Doktorunuza ya da eczacınıza danışarak, burun tıkanıklığı için, sprey tercih edebilirsiniz. Burun spreyi, burundaki mukusu çözmektedir. Bu tür damlalar, bebeklerde bile kullanılmaktadır. Burun spreyini kullanma için ilk olarak çocuğunuzu yatırın. 3-4 damla burnuna damlatın. 1-2 dakika sonra diğer buruna da 3-4 damla damlatın. Bu işlemi çocuğunuz ihtiyaç duyduğu sürece gün içerisinde tekrarlayabilirsiniz.

Sıvı alımı: Burundaki maddelerin ve özellikle mukusun boşaltılması için bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Taze meyve suları, tavuk ve sebze suyuna yapılan çorbalar vitamin açısından zengin olduğu için çocuklarda burun tıkanıklığı gidecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.