Vipbakim

Çocuklarda Yaşa Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

Çocuklarda Yaşa Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

Çocuklar belirli bir yaşa kadar oyuncak ile oyuna devam ederler. Oyuncakları bıraktıktan sonra ki süreçlerde ise; tamamen ya bilgisayar oyunlarına devam ederler ya da arkadaşları ile dışarı da kendilerine herhangi bir oyun kurarak bu oyunlara devam ederler. Anlayacağınız gibi ise her çocuk muhakkak oyuncaklar ile oynadığı bir zaman çizelgesini ömründe yaşamıştır. Burada ebeveynlere laf düşüyor; çocuğumuza yaş grubuna göre oyuncak seçimi nasıl olmalı sorusu onların bizden cevap beklediği bir sorudur. Bizlerde bu cevabı çok gecikmeden vereceğiz.

6-7 Aylar

Çocuklar tam da bu zamanlarda oturmaya başlarlar. Zaman zaman kendilerini yatarak buldukları zaman olsa bile; her an otururken ve bir şeylerle oynarken kendilerini kaybederler. Bu yaşlarda ki çocuklarınıza çok büyük olmayan ama çok da küçük olmayan belki de kauçuktan yapılmış oyuncaklar verebilirsiniz. Daha sonrasında ise; orta boylu bebekleri arabalar veya çeşitli oyuncaklarda verilebilir. Dişler zaman içerisinde çıkacağı için diş kaşıyıcıları da bu yaşta verilmelidir.

8-12 Aylar

Çocuklar tam da bu zamanlar çerçevesinde yürümeye başlarlar. Emeklemek ile başlayan bu serüven zaman geçtikten sonra yürümeye doğru giderken; bu yaşta çocuklarınıza düştüğü zaman kırılmayacak malzemeden ama yine de ses çıkarak malzemeden olmalıdır. Daha sonrasında ise yürümesinin hem hızlanması hem de hareket edebilmesi açısından; yürüyen arabalar da bu yaşlar için oldukça idealdir.

15-18 Aylar

Çocuklar artık bu yaşlarda; bir odadan bir diğerine geçerek hayatlarına renk katarlar. tam da bu zamanlarda tüylü hayvanlar veya taşıyacağı kadar ağırlıkta olan oyuncaklar; bebekler için oldukça ideal olacaktır. Bu yaşta artık akıl kendini göstermeye başlayacağı için; Legolar da kullanılan oyuncaklar arasına girmektedir.

2-3-4 Yaşlar

Bu gibi yaşlarda artık çocuk kendi dünyasını yaşamaya odaklayarak; kendisi için bir şeyler arar. Değişik boyutlarda olan ve çocukların kendilerini geliştirmeye yönelik olabilecek oyuncakları kullanmaları önemlidir. Değişik mutfak malzemeleri ya da marangozluk malzemeleri bu tarz oyuncaklardan olabilmektedir. Aynı zamanda çocuklar bu dönemler içerisinde su ile oynamaktan da büyük keyif alırlar; bunun için su ve kum onların gelişimi açısından her anlamda iyi olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.