Vipbakim

Evde çocuklar için alınması gereken güvenlik önlemleri

Evde çocuklar için alınması gereken güvenlik önlemleri

Çocuklar anne ve babaları için hayatta ki en değerli varlıklardır. Her ne kadar herkes çocuk sahibi olabilir ama herkes anne ve baba olamaz diyor olsak bile; zaman ilerledikçe aslında fikirlerinde değiştiğini görebiliyoruz. Bakıldığı zaman çevremizde birçok faktörün aslında çocuklar üzerinde etkili olduğunu görebiliyoruz. Güvenlik açısından özellikle de çocukları en güvenilir şekilde korumak ve kollamak gerekiyor. Eskisi kadar bu durumun zor olmadığını da görebiliyoruz. O halde çocuklarınız için mutlaka bunları yapın başlığında ki hangi bilgileri yapabiliyorsunuz bakalım.

Pencere ve Balkonları Daha Güvenli Hale Getirin

Çocuklar henüz bebekken değil ama zaman ilerledikçe kendilerini bilmeye ve çevresini keşfetmeye başlarlar. Bu bağlamda da onların peşinde olmak ve her hareketlerini gözlemlemek gerekecektir. Özellikle de yaş aldıkça çok daha fazla yaramaz olmaya başlayan çocuklar için tehlike arz eden kimi durumlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi pencere bir diğeri ise balkonların korkulukları olmaktadır. Son zamanlarda bakıldığı zaman çocuk ölümlerinin büyük bir kısmının ihmalden olduğunu görüyoruz ve çocuklarınıza mutlaka bunları yapmanız gerektiğini görebiliyoruz.

Balkonlardaki Parmaklıklar

Tamam, balkonları oldukça güvenli bir hale getirdik ama atlanılmaması gerekilen noktalardan birisi; orada oluşan demir parmaklıklar değil mi? Elbette demir parmaklıklar ve bizlerde nasıl olması gerektiğini bilmek zorundayız. Özellikle de eğer çocuklarınız var ise; mutlaka o parmaklıkların arasının kaç santimetre olduğunu bilmeniz gerekecektir. Eğer bir parmaklık yaptıracaksanız aralarının 15 santimden geniş olmaması gerektiğini bilmelisiniz.

Kapının Anahtarı ve Üzerine Çıkabilecek Eşyalar

Kimi çocuklar bazen öyle derin uyurlar ki; kimi zaman rüyalarında uyanıp gezdiğini bile bilmezler. Bu gibi durumlar oldukça sıkıntılıdır. Eğer anahtarlar yakın bir mesafede ise; çocuklar bu anahtarlarla kapıları açıp aynı zamanda evden dışarı çıkabilecek gibi tehlikeli bir yola başvurabilirler. Bunun için anahtarları mümkün olduğu kadar ulaşamayacak bir yere kaldırın. Üzerine çıkabilecek eşyalardan çocuklarınızı uzak tutmalısınız. Bu durumu yerine getirmediğiniz takdirde çocuklar bunu bir oyun sayarak oynamaya devam edecek ve zamanla bu sayede camlardan bile sarkmayı öğrenebileceklerdir. Bu gibi eşyaların tehlikeli olduklarını onlara anlatmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.