Vipbakim

Kardeş Kıskançlığı İle Baş Etme Yöntemleri

Kardeş Kıskançlığı İle Baş Etme Yöntemleri

Kıskançlık, belki de hayatımızda karşımıza çıkan en kötü duygulardan birisidir. Özellikle de kardeş kıskançlığı, anne ve babanın en zor durumda kaldığı ikilemlerden birisidir. Bu bağlamda ise; ne bir tarafı yüceltmek ne de bir tarafı küçültmeye gerek vardır. Bazı duyguların üstesinden gelinebilse bile; bazı duyguların üstesinden sadece, o duyguları hissedenler gelebilmektedir. Kardeş kıskançlığı ile baş etme yöntemleri nelerdir, buna değineceğiz.

Kardeş Kıskançlığı Adına Neler Biliyoruz?

  • Kıskançlık, oldukça doğal ve herkes tarafından hissedilen bir duygudur.
  • Çocuğunuzu bu durum yüzünden yargılamamalısınız, suçlamamalısınız ve aynı zamanda cezalandırmamanız gerekmektedir. Bunların birisini yaptığınız halde, oldukça sıkıntılı sonuçlar meydana gelecektir.
  • Çocuğunuzun, kardeşini büyük mutluluk ve sevinç dahilinde karşılamasını henüz beklemeyin.

Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır

Çocuğunuza, aynı onun gibi durumda olan çocukların hikayelerini okuyun. Bu sayede hem kendini yalnız hissetmeyecek hem de içi rahatlayacaktır.

Çocuğunuzu dinlemelisiniz ve onunla konuşmalısınız. Hayatınızda ne gibi değişiklikler olacak ve ne gibi yenilikler meydana gelecek, bunları açıklamalı ve çocuğunuzun sorularını cevaplamalısınız.

Bebeklik fotoğraflarına bakmak, kardeşine verilen ilginin ona da verildiğini ve bu sayede onun kıskançlığının pek de önemli olmadığını vurgulamalısınız.

Sizin, zaman zaman yardıma muhtaç olduğunuzu belirtmeniz gerekecektir. bu sayede kendini kardeşine karşı sorumlu hissedecektir.

Bebek olduğu zaman büyük çocuk asla ihmal edilmemelidir. Özellikle de anne ve babanın onu ihmal etmesi, çok daha fazla içine kapanmasına neden olacaktır.

Olacak bebeğin, bir süre konuşma yetisi olmadığını ve anne/babaya muhtaç olduğu anlatılmalıdır.

Sevgiyi göstermemek ya da ona verilen sevginin çok daha fazlasını bebeğe göstermek olası kıskançlığı en yüksek seviyeye çıkartacaktır. Özellikle de çocuğunuzun en sıkıntılı olduğu zamanlarında onu alıp sevmeli ve ona değerli olduğunu hissettirmelisiniz.

Kıskançlık duygusu çok doğal bir duygudur. Ne abartılacak kadar olağan bir durumdur ne de küçümseyecek kadar küçük bir durumdur. Buna dikkat etmeniz, her iki tarafı da dengede tutmanız adına önemlidir.

Sen abisin veya sen ablasın şeklinde yapılan konuşmalar, oldukça antidemokratik bir tutumdur. Sonuçta her ikisi de çocuktur ve çocukların bu gibi ifadeleri kaldırmaları beklenemez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.