Vipbakim

Stres Çocuklarda Depresyon Sebebi

Stres Çocuklarda Depresyon Sebebi

Yetişkinler olarak, depresyonun aslında ne kadar ağır bir hastalık olduğunu biliyoruz. Günlük hayatımızda ki iş yoğunluğuna bağlı olarak veya ev ilişkilerimizde ki strese bağlı olarak ya da tamamen ikili ilişkilerde oluşan strese bağlı olarak; depresyona girebiliriz. Bunu elbette bir sonuca bağlamak mümkün olacaktır ama yaşınız hala yetişkin kategorisinde bulunuyor bu durum geçerlidir.

Ama depresyonun çocuklar üzerinde ki etkileri bambaşka bir boyut olarak karşımıza çıkmaktadır ve çözüme kavuşmakta biraz daha zorluk çekilmektedir. Stres çocuklarda depresyon sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum nasıl aşılır?

Çocukların Anneleriyle İlişkisi

Sadece yetişkinler değil ve sadece çocuklar değil; aynı zamanda bebeklerde stres sahibi olabilmektedir. Bebeklerin memeden kesildiği andan itibaren, bireyselleşmiş bir hayatları vardır ve bu hayat içerisinde de kendilerini doğru düzgün ifade edemedikleri için muhtemel strese doğru yol alırlar.

Daha sonrasında ise tuvalet alışkanlığı kazanılır ve iyice kendi dünyalarına alışmış olurlar. Bu dönemde ise annelere büyük bir sorumluluk yüklenmektedir. Anneler bu dönemde çocukların üzerine gitmektense, onları bu anlamda desteklemelidirler ve bu sayede onları iyiye teşvik etmelidirler.

Ergenlik Döneminde Oluşan Stres

Ergenlik dönemi; her ne kadar kimi çocuklarda ağır geçiyor olsa bile kimi çocuklarda sakin geçmektedir. Bu bağlamda aile bireylerinin davranışı oldukça önemlidir. Ergenlik döneminde ağır stres altında olan çocuklar; genellikle içeri kapanık olurlar ve bu da depresyona girmede birebir nedenlerden birisidir.

Tam da ergenlik dönemi olarak bahsedilen bu dönem; sınav stresi ve beraberinde gelişen problemler bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne ve babaların bu dönem içerisinde hal ve hareketlerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Çocuk karşısında yapılan kavgalar yine çocukları büyük bir buhrana sürüklemekte ve bu da stres sebebi olmaktadır. Elbette bunun karşısında da depresyona girmek büyük olasılıkla olağan sonuçlardan birisidir.

Eğer sizlerde bu yaşlarda ve aynı zamanda ergenlik çağına erişmiş bir çocuk sahibi iseniz; çocukların karşısında hal ve hareketlerinize dikkat etmeli ve aynı zamanda tartışmanın sağlayacağı bir ortam bile oluşturmamalısınız. Çocuklar bu durumlardan oldukça etkilenirken; sadece psikolojik değil aynı zamanda fiziksel olarak da etkilenebilmektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.