Vipbakim

1 Ayda 10 Kilo Verdiren Japon Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

115
1 Ayda 10 Kilo Verdiren Japon Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Japonlar sağlıklı ve kilo almayan vücutları ile dünyada 1 numaralı sırayı almışlardır. Kilo vermekten yakınan kadınların Japon diyeti ile rahatça kilo verebilirler. Japonlar kilo almamayı nasıl sağlıyorlar nasıl besleniyorlar sizde öğrenip aynı yöntemler kilolarınızdan rahatça kurtulabilirsiniz. Küçük lokmalar ve yavaş yemeleri ile bilinen Japonlar beynin 20 dakika da doyma süresini düşünürsek kilo almamaları bu açıdan da oldukça normal bir durum. Zayıflamak küçük ayrıntılarda gizli bunu unutmayın!.

Japonlar obezitenin yaygınlaştığı şu sıralarda hala aynı fit vücut yapılarını koruyorlar. Tabiî ki bunda kalıtımsal yönleri olsa da hareketlilik ve beslenme şekillerinin önemi de çok fazla. Sağlıklı beslendikleri için en az ölüm ve fazla nüfusla bunu kanıtlamış durumdalar. Şimdi Japonların nasıl zayıf kaldıklarını birlikte inceleyelim.

Japon Diyeti Nasıl Yapılır

Japon Diyetinde Balık

Japonların vazgeçilmezlerinden biri. Her gün yemekten bıkmadıkları bir vitamin deposudur balık. Balık yeme taktikleri ise Türkler gibi tavada kızartmak yerine buharda pişirmeyi tercih ederler. Çorba yaparken de balığı çorbalarının içinde bulundururlar. Omega 3 ile zengin olan balık hastalıklara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Balığın beyin ve gelişim içinde faydalarını yazmamıza gerek yok. Her yönden sağlıklı olan balığı nasıl pişirip yiyeceğiniz burada püf noktadır.

Japon Diyetinde Pirinç

Japonların pirinç balık kadar favori yiyeceklerindendir. Bizden farklı olarak yaptıkları ise biz beyaz pirinç tercih ederken Japonlar esmer pirinçleri tüketmeyi tercih ediyorlar. Kepekli olan bu pirinç pilavlarını tuzlu ve yağlı yapmayıp haşlama tarzı tüketmeleri zayıf kalmalarındaki sır.

Japon Diyetinde Sebze

Japonlar balık ve pirinç kadar olmasa da sebze ağırlıklı beslenmeye meyillilerdir. Türklerin aksine yaptıkları fark biz yemeklerimizi uzun süreli ve bol yağlı pişirmeyi tercih ederiz. Japonlar ise hızlı sürede yüksek ateşte ve buharda pişirme yöntemine giderler. Böylece sebzelerin vitamin değerlerinin eksilmediği antioksidan oranının iyi olduğu sebzeleri yerler. Sebzeli çorbaları meşhurdur.

Japon Diyetinde Rafine Ürünler

Hazır gıdaları sevmediklerini söyleyebiliriz. Japonlar doğal olan gıdaları tercih edip rafine ürünlerden kaçınırlar.

Japon Diyetinde Tatlı

Tatlı kültürleri de bizimkinden çok farklıdır. Biz tatlıyı yemekten sonra sofralarımıza koyarken onlar tatlı yerine meyve, meyve yanında ise yeşil çayı içiyorlar. Tatlıyı erken saatlerde geç olmadan yiyorlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.