Vipbakim

1 Ayda Kaç Kilo Verilmelidir?

283
1 Ayda Kaç Kilo Verilmelidir?

Kilo sorunu yaşayan birçok kişi kısa sürede zayıflamak istese de, hızlı kilo vermek sağlığı ciddi bir tehdit altına sokuyor.

Her insan sağlıklı bir beslenme şekline sahip olmadığı için ideal kilosunda kalmakta başarılı olmayabilir. Bu durumda kilo verme süreci, çoğu zaman bilinçsizce yapılan diyet yanlışları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanır.

Kilo vermek isteyen ve ideal kilosuna ulaşmak isteyen birçok kişi, metabolizmasının çalışma hızına göre maksimum kilo verimi yapabilir. Yani günlerce aç kalarak kilo verebilirsiniz, ama bu günlerin sonunda yine yiyeceklere saldırarak verdiğiniz kilonun fazlasını alırsınız. Her açıdan hızlı kilo vermek birçok kişi için sakıncalıdır.

İdeal olarak ayda 1-5 kilo arasında kilo verilebilir. Ancak kilosu fazla olan obezlerde bu miktar daha yüksektir. Herkes en fazla verebileceği kiloyu düşünerek beklentisini normal tutmalıdır.

Kilo Verme Hızı Neye Göre Değişir?

Kilo vermek metabolizmayla ilişkili bir durumdur. Bir insan az yiyerek çok hareket ederse kilo vermesi kolaylaştır. Bol sıvı tüketmek ve tüketilen besinleri sağlıksız olan besinlerden yana seçmemek de bu süreçte önemlidir.

65 kilo olan 160 boyunda olan bir insan için günde 1 saat yürümek ve 1200 kaloriden fazla gıda almamak bir ayda 3 kilo vermeye yardımcı olabilir. Ama bu kişi tiroid hastasıysa ya da farklı bir problemi varsa bu sayı azabilir ya da artabilir. Her açıdan 1 ayda kaç kilo vermeli sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılık

göstermektedir.

 

Bir Haftada 5 Kilo Vermek

Bazı kişiler bir haftada 5 kilo vermek gibi hedefler koyar. Ama bu durum metabolizmayla ilgilidir. Ayrıca birçok kişi sağlıksız beslendiği için kilo almaktadır ve diyete başlanılan ilk 1 haftada kilo verme hızı daha fazladır. Bu süreç egzersizlerle desteklendiğinde kilo vermek çok daha kolay bir hale gelecektir.

Hızlı kilo vermek ya da şok diyetler size zarardan başka birşey getirmez. Sağlıklı olan yavaş ve kalıcı kilo vermektir. Çünkü bu şekilde kilo verildiğinde kişinin sarkmaları olmaz, ideal kilosuna ulaşırken vücut deformasyonları minimuma iner. Bu yüzden herkes için hızla kilo kaybı değil, kaliteli kilo kaybı önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.