Diyet Taktikleri İçin 11 Etkili Öneri

Günümüzde zamanı uygun şekilde kullanma zorunluluğu ve pratik olması gibi nedenler yüzünden beslenme alışkanlıkları değişip, tamamen fast food şeklinde beslenmeye dönüştü. Ayrıca insanlar bütün gün ofislere tıkılıp kaldılar. Hareketsiz bir yaşamın içindeler. Bu ve bunun gibi bir çok nedenlerden dolayı yapılan istatistiklere bakıldığında dünyada obezite hastalığının oldukça arttığı görülmektedir.

Kadınların da en büyük arzusu kilolu olmasalar bile hep bir beden daha küçülebilmektir. Özellikle de yaza girerken. Kışın nedense diyet konusu çok fazla önemsenmez. Ama havalar ısınmaya başlarken bütün kadınları bir diyet yapma telaşı sarar. Bikini ve mayolarını giyebilmek için acilen forma girmeleri ve birkaç kilo belki de onlarca kilo vermeleri gerekir. Bizde buna istinaden basit ve kolay uygulanabilecek küçük diyet taktikleri vermek istedik.

  1. Kilo verebilmek için bol sıvı şart. Sıvı derken bunun en büyük miktarını su oluşturmalı. Sabah yataktan çıktığınız anda hemen mutfağa gidip 2 su bardağı dolusu su için. Uyanır uyanmaz içilen su metabolizmanın hemen çalışmasını sağlar. Kalori harcamaya başlarsınız. Hatta bu suyun içine yarım limon sıkmanızda da fayda var. Hem vitamin almış olursunuz. Hem de limon yağların yakımını hızlandırır.
  2. kilo vereceğim diye öğün atlamayın. Acıktığınız zamanda bir şeyler yemelisiniz. Günde 3 öğün yada beş öğün beslenebilirsiniz. Önemli olan bu öğünlerinizi atlamamak. Öğün atladığınızda vücuduz beyninize hemen enerji harcamayı azaltıp, tasarruf yapması için sinyal gönderir ve metabolizma yavaşlar.
  3. Besinlerinizin çoğunu gündüz vakitlerinde tüketin. Akşam saat 7-8 den sonra bir şeyler yememeye özen gösterin. Eğer çok açlık hissederseniz bunu kalorisiz içeceklerle gidermeye çalışın o da olmuyorsa birkaç tane ceviz, fındık, fıstık  yada yarım porsiyon az yağlı , bol limonlu, tuzsuz bir salata işinizi görebilir.
  4. Lifli besinler tüketmeye çalışın. Lifli besinler sizi tok tutar, daha uzun sürelerde acıkırsınız. Ve sindirim sisteminizi çalıştırır. Bu da kabızlıktan kaynaklanan kilo almayı durdurur.
  5. içtiğiniz içeceklere azıcık tarçın ekleyin. Tarçının da yağ yakımını hızlandırıcı etkisi vardır. Hatta su şişenizin içine bir kabuk tarçın atın. Hem tarçının suya verdiği aromadan hoşlanacaksınız hem de kilo vereceksiniz.
  6. Meyveleri kurutulmuş olarak değil, taze olarak tüketin. Bu daha az kalori almanızı sağlar.
  7. Tatlıya çok düşkünseniz, tatlı yemeden yaşayamam diyenlerdenseniz, sütlü tatlıları tercih edin. Tatlı porsiyonlarını da yavaş yavaş bilinçli olarak azaltın. Yada tatlı krizleriniz için yanınızda bir bitter çikolata bulundurun.
  8. Yemeklerde porsiyonlarınızı azaltmak için daha küçük servis tabaklarını kullanın.
  9. beyaz ekmek yerine tahıllı ekmekleri tercih edin.
  10. Gazlı içeceklerden uzak durun. Serinlemek istediğinizde sade maden sularından için. Kalori almamış olursunuz ve gün boyunca kaybettiğiniz mineralleri yerine koyarak vücudunuzun sıvı-elektrolit dengesini de korumuş olursunuz.
  11. Ve diyet taktiklerinin sonuncusu… Daha fazla uyumaya özen gösterin. Günde en az 8 saat uyumalısınız. Uyurken de kalori harcarsınız.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Scroll to Top