Diyet Yapmanın Püf Noktaları

Her pazartesi başlanan diyetler genellikle hüsran ile sonuçlanır. Fazla kilolarımızdan şikayetçi olmamıza rağmen yine da nefis bir şekilde hazırlanmış yemeklere, kızartmalara ya da o güzelim tatlılara sırt çevirmek onlardan vazgeçmek mümkün olmaz. Diyet yapmanın püf noktaları var mıdır ya da diyet yapmanın püf noktaları nelerdir?

Maddelerle Diyetin Püf Noktaları

  • Diyet yapmanın püf noktalarının ilk sırasında diyet yaparken günlük olarak aldığımız kalori miktarıdır. Bu kalori miktarını mutlaka belli bir standartta tutmamız gerekir. Aldığımız kalorileri kısıtlamazsak kilo vermek kolay olmaz. Aç kalarak kilo vermek çok yanlıştır ilk başlarda kilo verseniz bile belli bir süre sonra metabolizmanız durma noktasına geleceğinden hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden günlük belli miktarda kalori alımı şarttır.
  • Diyet yapmanın püf noktalarından biride hareket. Kilo vermek için yalnızca diyet yapmak yeterli değildir bunun yanında aynı zamanda vücudun hareket etmesi de önemlidir. Özellikle terlemeye özen gösterin. Spor yapın, bisiklet sürmeye çalışın, asansörü hayatınızdan çıkarın ve merdivenleri kullanın. Eğer ben ev kadınıyım zamanım olmuyor spora derseniz de temizlik yapın. Önemli olan sizin hareket etmeniz ve terlemeniz.
  • Diyetle kilo vermenin püf noktalarından biride bol sıvı tüketimidir. Her gün mutlaka yeterli olacak şekilde su tüketin. Vücudumuzdaki organların fonksiyonlarının çalışması için bol su tüketimi çok önemlidir. Çok fazla abartmadan günde iki litreyi geçmeden su için. Her şeyin fazlası nasıl zararsa günde iki litreden fazla su tüketmekte zararlıdır.
  • Dengeli beslenmekte kilo vermede çok önemli olan bir faktördür. Vücudumuza yeterli ve dengeli bir şekilde protein, yağ ve karbonhidrat almak ve yalnızca protein odaklı beslenme şeklinden uzak durulmalıdır. Metabolizmamızın güzel ve düzgün bir şekilde çalışması için bütün bunları dengeli bir şekilde tüketmeliyiz. Akşamları yediklerimize de ayrıca dikkat etmekte yarar var.
  • Diyet yaparken dondurulmuş hazır gıdalardan uzak durmak gerek içerisinde çok fazla katkı maddesi olan bu tarz yiyecekler kilo vermeye yardımcı olmadığı gibi daha kısa sürede daha fazla kilo almanıza sebep olur. Bu yüzden daha çok doğal ve katkısız besinler tüketmeliyiz.
  • Kilo vermek için akşam saatlerinde bir şeyler yemeyin akşamları daha hareketsiz olduğumuz için aldığımız kalori ve karbonhidratlar vücudumuzda kalıcı olurlar. Buda yine kilo vermemizi zorlaştırdığı gibi kilo almamıza da sebep olur. Bu yüzden mümkün olduğu zaman akşamları belli bir saatten sonra yemek yeme işini bitirmeniz gerekiyor.

Stresten Uzak Durun

Diyet yaparken sürekli yaptığınız diyeti, ne kadar zaman olduğunu ve ne kadar zamanda kaç kilo verdiğinizi düşünmekten vazgeçin. Gün içerisinde sürekli tartıya çıkmayı bırakın. Eğer sürekli yaptığınız diyeti ve kilo vermeyi düşünürseniz strese gireceğiniz için kilo vermenizde zorlaşacaktır. Diyetinizi çok fazla kafanıza takmadan ve çok fazla düşünmeden rahat bir şekilde sürdürün.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top