Vipbakim

Diyetle Kan Şekerini Azaltmanın Yolları

252
Diyetle Kan Şekerini Azaltmanın Yolları

Yüksek kan şekeri, bir takım sağlık problemlerine neden olabilir. Özellikle, diyabetin başlangıcını tetikleyebilir, özellikle hastalığın geçmişi olan kişilerde. Şeker hastaları, kan şekerinin tehlikeli derecede yüksek veya çok düşük olmasını önlemek için diyetlerini izlemelidir. Diyabet öncesi ya da genetik olarak hastalığa yakalanmış hastalar, diyetlerine dikkat ederek kan şekeri düzeylerini düşük tutabilir ve ilaç alma riskini azaltırlar.

Diyabetik olarak teşhis edildikten sonra, bu diyet almak ve kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olmak için tek başına egzersiz yapmak tehlikelidir. Eğer disiplinli iseniz, o zaman bir doktor, minimum tedavinin ihtiyacınız olan şey olduğunu kabul edebilir. Diyabetik bir kişinin diyetini yönetmek ve tek başına egzersiz yapmakla yükümlü kılınması tavsiye edilmez.

Diyetinizde Doğru Gıdanın Önemini Anlayın

Nasıl seçildiğine bağlı olarak, kan şekeri seviyelerinde kademeli bir artışa neden olabilir veya seviyelerin çok hızlı bir şekilde yükselmesine neden olabilir (çoğu insandan kaçınması gerekir). Ancak sisteminiz yemeğinize tepki gösterdiğinde yediklerinize bağlıdır. Karmaşık karbonhidratların kademeli bir şekilde yükselmesi muhtemel; rafine edilmiş karbonhidratlar ve şeker kan şekeri düzeylerinde hızlı bir yükselişe neden olacak.

kan şekerini azaltma

Sağlıklı Karbonhidratları Seçin

Nihai olarak tüm besinler kan şekerine dönüştürülür ve enerji elde etmek için tüketilir; Fikir, bunun çok hızlı gerçekleştiği gıdalardan kaçınmaktır. Şekerler ve nişastalar en hızlı şekilde dönüştürülür ve kaçınılmalıdır. Öte yandan, meyveler, sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve az miktarda az yağlı süt gıdaları daha yavaş dönüştürülür ve neredeyse herkes için, özellikle yüksek kan şekeri vermeden kaçınmak için daha iyi enerji kaynaklarıdır.

Düşük yağın mutlaka düşük kalorili anlamına gelmediğini unutmayın; her zaman maddeler listesini okuyun.  Sağlıklı tahıllar arasında arpa, yulaf, heceli, buğday ve kahverengi pirinç bulunur. Yulaf hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın.

kan şekerini azaltma

Ekmek ve tahıllar yüksek yağ ve yüksek şeker çeşitlerinden uzak durursanız sağlıklıdır. 100 mg sodyumda 450 mg’dan daha az miktarda ekmek ve tahıl bulundurun. Her yemekte biraz karbohidrat yiyin, ancak makul bir kısmı kullanın. Nişastalı bitkiler üzerinde nişastasız sebze yiyin. Yemeklerinizde de biraz protein tüketin. Proteinler sizin için iyidir ve bazen şeker artışını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Daha Fazla Lif Yiyin

Fiber sisteminizi temizler ve çözünebilir elyafınızı (aşağıya bakın) kan şekeri seviyenizi kontrol etmeye yardımcı olur. Çoğu sebze, lif bakımından zengin, özellikle de yapraklı yeşilliklerdendir. Çoğu meyve, fındık ve baklagiller, aynı zamanda lif bakımından zengindirler, ayrıca bütün buğday ürünleri de vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.