Vipbakim

En Düşük Kalorili Yiyecekler

48
En Düşük Kalorili Yiyecekler

Düşük Kalorili Yiyecekler: Fit kalmak isteyenler, beslenmesine özen gösterenler ve diyet yapanlar besinlerin ne kadar kalori içerdiklerini bilmeli. Sebzeler en düşük kaloriler listesinde tabi ki ilk sıralarda yer alıyor. Meyveler sebzeleri takip etse de şeker oranı açısından yüksek olduğu unutulmamalı.

En Düşük Kalorili Yiyecekler

Düşük kalorili yiyecekler arasında protein bakımından zengin kırmızı et, balık ve kümes hayvanlarıda yer alıyor.

En Düşük Kalorili Sebzeler Hangileri?

  • Patates, marul, soğan, lahana, ıspanak, bezelye, turp, rezene, salatalık, karnabahar, domates, kabak, biber ve kereviz en düşük sebzeler arasında yer alıyor.
  • Yeşil yapraklı sebzeler diyet listelerinde de bolca tekrarlanır, diyet yaparken yiyebileceğiniz en düşük kalorili besinler arasında. Yeşil yapraklı sebzeler sadece düşük kalorili olmalarından dolayı değil iştah kesmeleri, lif oranının yüksek olması ve vücudun ihtiyacı olan suyu barındırmalarından dolayı tercih edilmeli.
  • Yemek yaparken kullanılan yeşil yapraklı sebzeler buhar ile piştiklerinde çok fazla kalorilerinde artış oluşmaz. Fakat tencerede pişireceğinizde yağ oranını düşük tutmalısınız.

En Düşük Kalorili Meyveler Hangileri?

Günlük olarak vücudun alması gereken vitamin içerikli meyveler sağlık açısından da oldukça önemlidir. Sebzelerin şeker oranının fazla olması yemenize sınır koydurabilir. Şeker hastalarının meyve içerikli beslenirken doktorlarına danışması ve kontrollü beslenmesi gerekmektedir.

  • Kayısı, ahududu, kiraz, şeftali, kızılcık ve greyfurt en düşük kalorili yiyecekler arasındadır.

%100 meyve suyu diye satılan çoğu ürünün organik olduğu kanısına inanmayın. Çoğunun üretimi şeker ve yapay tatlandırıcı kullanılarak yapılıyor ve kişilere zayıflamak yerine kilo aldırabiliyor. Evde meyve sularınızı taze şekilde hazırlayarak günlük tüketmeniz sağlığınızı ve fit görünümünüzü korumanız açısından da önemlidir.

Düşük Kalorili Yiyecekler Nasıl Kullanılmalı?

Ara öğün olarak tüketebileceğiniz düşük kalorili yiyecekleri belirli oranları geçmeden yiyebilirsiniz. Diyet yapanların özellikle yemeklerden 1 saat öncesi bu düşük kalorili yiyeceklerden yemesi hem iştahlarını azaltır hem de daha çabuk sofrada doyum sağlar. Mesela akşam yemeğinden önce yenilen 2 salatalık normalde yemeniz gerekenden %25 daha az yemenizi sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.