Kilo Koruma Sürecinde Neler Yapılmalıdır?

Kış aylarında birçok insan yediklerine dikkat etmez. Çünkü kışın giyilen kıyafetler de alınan kiloların fark edilmesini sağlamaz. Bu nedenle kızartmalar, hamur işleri fazlaca tüketilmelidir. Fakat yaz aylarının gelmesiyle insanlar kalın kıyafetlerden kurtulup ince, kısa kıyafetler tercih etmektedir. Bu nedenle kilo alımları da fark edilir hale gelmektedir.

Tatil planları da yapılınca kilo vermek şart olmaktadır. Kilo verme sürecinde iyi bir beslenme program ve egzersiz ile kilo verebilmek mümkündür. Fakat kilo verme sürecinin önemli olduğu kadar koruma dönemi de önemlidir. Birçok insan hedef kilosuna ulaştıktan sonra yediklerine dikkat etmeyi bırakarak kilo alabilmektedir.

Sağlıklı Seçimlerinizden Vazgeçmeyin

Kilo koruma sürecinde istenildiği gibi beslenebilme düşüncesi oldukça yanlıştır. Genelde diyet sürecini zor tamamlan insanlar hedefine ulaştıktan sonra sevdiği yiyecekleri oldukça fazla tüketmektedir. Fakat kilo verme sürecinde yapılan sağlıklı tercihler kilo koruma döneminde de devam etmelidir. Tabi ki yenilmeyen tatlılar, hamur işleri koruma döneminde tüketilebilmektedir. Fakat bu tüketim ölçülü ve yakmak üzere olmalıdır. Hedef kiloda uzun süre kalabilmek için koruma dönemini de başarı ile geçirmek gerekmektedir. Bu nedenle sağlıklı seçimler yapmak yaşam boyu devam ettirilmelidir.

Sporsuz Asla

Kilo verme sürecinde spor yapan insanlar hedef kilosuna ulaştıktan sonra sporu bırakabilmektedir. Bu oldukça yanlıştır ve vücudun sarkmasına sebep olacaktır. Vücudu spora alıştırıp bir anda bırakmak derinin kendini bırakmasına sebep olur. Bu nedenle kilo verme sürecindeki kadar yoğun bir spor programı olmasa bile haftanın birkaç günü spor yapılmalıdır. Kilo koruma sürecinde yapılabilecek güzel spor tempolu yürüyüştür. Yürüyüş yapmak kalp sağlığını korumada da etkili olduğu gibi, yağ yakımına ve vücudun fit kalmasına da yardımcı olmaktadır. Kilo korumada pilates yapabilmek de mümkündür. Kilo sabit kalırken vücut daralacaktır ve daha diri, fit bir görünüm elde edilecektir.

Su ve Yeşil Çay Tüketimi

Su, hayatımızın her alanında olması gereken mucizevi bir içecektir. Su, yağ yakımını sağlar, cildi güzelleştirir, sarkmayı önler. Böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kilo koruma döneminde de su tüketimi en az 2,5 Lt olmalıdır. Ayrıca belli dönemlerde vücutta biriken ödem ile kişi rahatsızlık duyabilmektedir. Çünkü ödem, vücudun tutması anlamına gelmektedir ve vücut olduğundan şiş görünür.

Ödem atmanın yeşil çay tüketmektedir. Bu noktada hazır poşet çaylar yerine aktardan bitki yeşil çay almak daha yararlı olacaktır. Kilo koruma sürecinde günde 3 fincan yeşil çay içilmelidir. Yeşil çay; ödem atar, bağışıklık sistemini güçlendirir, yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca bağırsak faaliyetlerini düzenlemede de aktif rol oynar. Bu nedenle yemek sonrası hazımsızlık problemi yaşayan kişiler için oldukça faydalıdır. Kilo verme süreci de kilo koruma süreci de eziyet haline getirilmemelidir. Bu süreçlere zorunluluk olarak değil sağlıklı yaşam olarak bakıldığında, süreç daha eğlenceli hale gelmektedir.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top