Vipbakim

Metabolizma Hızını Arttırma Yolları

220
Metabolizma Hızını Arttırma Yolları

Metabolizma, vücudunuzdaki tüm kimyasal tepkimeler için kullanılan terimdir. Bu kimyasal reaksiyonlar vücudunuzu canlı tutuyor ve işlev görmektedir. Bununla birlikte, metabolizma kelimesi genellikle metabolizma hızı veya yaktığınız kalorinin miktarı ile birbirinin yerine kullanılabilir. Ne kadar yüksekse, ne kadar çok kalori yakarsanız, kilo vermeniz ve ondan uzaklaşmanız o kadar kolaydır. Yüksek bir metabolizmaya sahip olmak da size enerji verebilir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. İşte metabolizmanızı artırmanın birkaç yolu.

Her Bir Üründe Bol Protein Tüketin

Yemek yemek birkaç saat boyunca metabolizmanızı artırabilir. Buna, yiyeceklerin termik etkisi denir. Yemekteki besinleri sindirmek, emmek ve işlemek için gereken ek kalorilerin sebebi budur. Protein en büyük artışa neden olur. Metabolik hızınızı% 15-30, karbonhidratlar için% 5-10 ve yağlarda% 0-3 artıracaktır. Yemek proteininin kendinizi daha fazla hissetmenize ve aşırı yemenizi önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Küçük bir araştırmada, insanların proteinlerin diyetlerinin% 30’unu oluşturduğu günde yaklaşık 441 daha az kalori tüketmeleri ihtimalinin bulunduğunu ortaya koydu. Daha fazla protein yemek, yağ kaybıyla ilişkili metabolizma düşüşünü de azaltabilir. Bunun nedeni, diyetin yaygın bir yan etkisi olan kas kaybetmeni önlemeye yardımcı olmasıdır.

Daha Fazla Soğuk Su İçin

Şekerli içecekler yerine su içen insanlar kilo kaybetmekten ve onu uzak tutmaktan daha başarılıdırlar. Şekerli içecekler kalori içerdiğinden, su ile değiştirmek onları otomatik olarak kalori alımını azaltır. Bununla birlikte, içme suyu metabolizmayı geçici olarak hızlandırabilir. Araştırmalar göstermiştir ki,  0,5 litre su içmek, istirahat metabolizmasını yaklaşık bir saat boyunca% 10-30 oranında artırmaktadır. Vücudunuz vücut sıcaklığına kadar ısıtmak için enerji kullandığı için soğuk su içerseniz bu kalori yakıcı etkisi daha da fazla olabilir. Su da sizi doldurmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, yemekten önce yarım saat önce içme suyunun daha az yemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aşırı kilolu yetişkinlerin yaptığı bir çalışmada, yemeklerden önce yarım litre su içenlerde, almayanlarınkinden % 44 daha fazla kilo kaybettikleri tespit edildi.

metabolizma hızlanması

Yüksek Yoğunluklu Bir Egzersiz Yapın

Yüksek yoğunluklu eğitimi, hızlı ve çok şiddetli etkinlik patlamalarını içerir. Egzersiz bittikten sonra bile metabolizma hızınızı arttırarak daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Aşırı kilolu genç erkeklerden birinde 12 haftalık yüksek yoğunluklu egzersizin yağ kütlesini 4,4 lbs (2 kg) ve karın yağını% 17 azalttığını tespit edilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.