Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Gün geçmiyor ki yeni bir diyet çeşidi türemesin, dün yanlış bildiklerimiz bugün “en doğrular” şeklinde karşımıza çıkmasın, içinde diyet ya da zayıflamak kelimeleri geçmeyen yazılar önümüze düşmesin:)

Bunca kötü ve yanlış beslenme, stres ve de hareketsizlik üçgeninde sağlığımızı korumak kadar kilo vermek de çok kolay olmayabiliyor. Bu sebeple uzmanlar tarafından geliştirilen, her bünyeye, her yapıya ve de her türden beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarına göre çok çeşitli diyet listeleri ortaya çıkıyor.

Bunlardan en fazla rağbet görenlerden biri de protein diyeti.

Peki, protein diyeti nasıl yapılır?

Ben yerimden kımıldamadan, ne spor ne de egzersiz yapmadan, sadece et, süt, yumurta, peynir şeklinde ağırlıklı hayvansalar gıdalar tüketerek kilo vermek istiyorum diyor iseniz ya da başka bir deyişle hayatında spor salonuna gitmemiş, asansör yerine merdiveni asla tercih etmemiş veya yürüyerek kastettiği en uzak mesafeyi apartmanın altındaki bakkala giderek ya da evin salonundan yatak odasına yürüyerek sağlayan biri iseniz bu diyet tam da size göre:)

Protein diyetinin temelinde yukarıda da bahsedildiği üzere genellikle kırmızı et, tavuk ve balık ağırlıklı bir beslenme ve beraberinde süt, yumurta, peynir, yogurt gibi diğer hayvansal gıdalardan oluşan bir lista olduğunu görüyoruz. Her diyet programında olduğu gibi bu diyette de asla öğün atlamadan, tüm ürünlerin belirtilen şekilde ve miktarda yine belirtilen günlerde tüketilmesi gerekiyor. Protein ağırlıklı beslenmenin doğal sonucu olarak vücut, ihtiyacı olan enerjiyi elde etmek için birikmiş olan yağları kendiliğinden yakmaya başlıyor. Bu şekilde de kişilerin çok fazla hareket etmesine gerek kalmadan yağ yakımı ve kilo vermesi amaçlanıyor,

Bunun yanı sıra protein diyetinde gözardı edilmemesi gereken bir başka unsur, içerisinde fazla miktarda yağ ve katkı maddesi bulunan ketçap, mayonez ile tuz ve şeker gibi gıdaların da asla tüketilmemesi. Etçil ağırlıklı diyet yapan kişilere bir başka kötü haber de, her tür tatlı, hamur işi, börek gibi karbonhidrat türevi besinlerden kesinlikle uzak durmaları gerektiği.

Sebze ve meyve tüketimi

Her ne kadar hayvansal gıda ağırlıklı bir diyet programı olarak düşünülse de, sebzenin ve meyvenin yer almadığı bir beslenme programının asla olamayacağı pek çok uzman tarafından belirtiliyor. Bu diyette yine miktarları ve pişirme şekilleri farklılık gösterse de özellikle yeşil renkli sebze ve meyve tüketimi de mevcut.

Protein diyeti nasıl yapılır şeklinde sorulara cevap verilirken vurgulanması gereken en önemli şeylerden birisi de, bu tip diyetlerin sürekli olarak yani uzun soluklu yapılmaması. Dolayısıyla kısa süreli ve etkisini hızla gösteren protein diyetini belirli aralıklarla tekrarlamak ve süresine tabi olarak devam ettirmek büyük önem taşıyor. Özellikle sürekli bir diyetisyen kontrolünde yapılmayacak ise, sadece protein diyeti için değil, kişilerin herhangi bir diyete başlamadan önce mutlaka doktora danışmaları ve kendileriyle ilgili belli testleri veya tahlilleri yaptırmaları yine uzmanlar tarafından öneriliyor.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top