Vipbakim

Sağlıklı ve Doğru Diyet Nasıl Yapılır?

165
Sağlıklı ve Doğru Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı beslenme katı diyet kısıtlamaları, gerçekçi olmayan ince kalma veya sevdiğiniz gıdalardan mahrum kalmayla ilgili değildir. Daha çok, kendinizi iyi hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak, sağlığınızı geliştirmek ve ruh halinizi dengelemekle ilgilidir. Burada çakışan beslenme ve diyet tavsiyeleri yüzünden bunalmış hissederseniz, yalnız değilsiniz. Belli bir gıdayı size söyleyen her uzman için, bunun tam tersini söyleyen bir başkasını bulacaksınız. Ancak bu basit ipuçlarını kullanarak, karışıklıkları giderebilir ve vücudunuz için olduğu kadar zihniniz için de iyi olan lezzetli, çeşitli ve besleyici bir diyet oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Ruh Halinizi Nasıl Geliştirebilir?

Doğru yemeğin sağlıklı bir kilo vermenize ve belirli sağlık sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabileceğini biliyoruz, ancak diyetiniz ruh halinde ve refah hissinizle de derin bir etkiye sahip olabilir. Araştırmalar, işlenmiş etler, paketlenmiş yemekler ve şekerli atıştırmalıklar ile doldurulmuş tipik bir diyetin, yüksek depresyon, stres, bipo bozuklukları ve anksiyete oranlarıyla yiyerek ilişkilendiriyor. Sağlıksız bir diyet yemek, DEHB, Alzheimer hastalığı ve şizofreni gibi zihinsel sağlık bozukluklarının gelişiminde veya gençlerde artan intihar riskinde rol oynayabilir.

Öte yandan, daha taze meyve ve sebzeler yemek, evde yemek pişirme, şeker ve rafine karbonhidrat alımını azaltmak, ruhsal durumunuzu düzeltmeye ve zihinsel sağlık sorunlarınız riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Hali hazırda bir zihinsel sağlık sorunu teşhisi edildiysen, belirtilerinizi yönetmenize ve hayatınızın kontrolünü ele geçirmenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı Bir Diyet İçin Neler Yapılması Gerekilir?

Sağlıklı bir diyet yemek çok karmaşık olmak zorunda değildir. Bazı spesifik gıdalar veya besinler ruh hali üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu gösterilse de, bu sizin için önemli olan genel diyet modelinizdir. Sağlıklı bir diyet modelinin temel taşı, işlenmiş yiyeceklerin gerçek yiyeceklerle değiştirilmesi olmalıdır. Mümkün olduğunca doğa ile aynı şekilde yiyecek yemek yerseniz, düşünme, bakma ve hissetme biçiminize büyük bir fark yaratabilir.

Sağlıklı Diyetinizi Oluşturun

Aşırı diyetlerden bazıları aksini gösterse de, sağlıklı bir vücuda kavuşmak için hepimizin protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral dengesine ihtiyacımız vardır. Diyetinizden belli yiyecek kategorilerini ortadan kaldırmanız gerekmez; daha ziyade her kategoriden en sağlıklı seçenekler arasından seçim yapın.

doğru diyet

Protein

Protein, bize ruh hali ve bilişsel işlevleri desteklerken kalkmak ve gitmek için enerji verir. Çok fazla protein böbrek hastalığı olan insanlar için zararlı olabilir, ancak özellikle yaşlandıkça, daha kaliteli protein gerektiğini göstermektedir. Bu, daha fazla hayvansal ürünler yemeniz gerektiği anlamına gelmez; vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel proteini her gün almasını sağlayacak çeşitli bitki kaynaklı proteinler yer almaktadır.

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar vücudunuzun ana enerji kaynaklarından biridir. Ancak çoğu kepek, lif ve besin maddelerinden arındırılmış şekerlerden ve rafine karbonhidratlardan ziyade, karmaşık, rafine edilmemiş karbonhidratlardan (sebzeler, tam tahıllar, meyve) oluşmalıdır. Beyaz ekmek, hamur işleri, nişasta ve şekerin geri bırakılması, kan şekerindeki hızlı yükselişleri, ruh ve enerjide dalgalanmaları ve özellikle bel çevresindeki yağ birikimini önleyebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.